Célegyenesben az ingyenes jogosítvány megszerzése: erre készülhetnek a diákok
Újabb mérföldkőhöz érkezett az ingyenes jogosítvány, mostantól erre is lehetőség nyílik.
November végétől megkezdődhetnek a vizsgák, amelyek közelebb viszik a diákokat ahhoz, hogy teljesítsék az ingyenes jogosítvány megszerzéséhez szükséges feltételeket – számolt be róla a Totalcar.
A középiskolások számára szeptember 24-e óta elérhető a KRESZ-, illetve az elsősegély tanfolyam online tananyaga. Ehhez ingyenesen hozzáférhetnek a diákok a KRÉTA rendszerén keresztül, és a saját tempójukban sajátíthatják el az ismereteket. Azonban ahhoz, hogy rendelkezésükre álljanak ezek az anyagok, a diákoknak regisztrálniuk kellett a KRÉTA rendszerén belül az eJogsi menüpontban, és csak abban az esetben kezdhették meg a tanulmányaikat, ha megfeleltek bizonyos feltételeknek.
Mint arról a 168.hu is beszámolt, nem minden diáknak van lehetősége elvégezni a képzéseket. Egyrészt csak 16 év felettiek regisztrálhatnak, és aki még nem töltötte be a 18. életévét, annak szülői beleegyező nyilatkozatot is be kell nyújtania. Ezen kívül a tanfolyamok csak olyan diák számára elérhetőek, aki
- gimnáziumban a 12. osztályba,
- szakgimnáziumban és technikumban a 13. osztályba (6 éves képzés esetén a 14. osztályba),
- vagy szakképző iskolában a 11. osztályba (4 éves képzés esetén a 12. osztályba) jár.
A KRESZ- és az egészségügyi tanfolyamot is mindenkinek önállóan kell elvégeznie, bár utóbbi esetében egy gyakorlati oktatási napon is részt kell venniük a tanulóknak.
Az ingyenes jogosítvány mégsem teljesen díjmentes
Bár a tananyag elsajátítását mindenki a saját tempójában végezheti, ám aki minél hamarabb szeretné megkezdeni a gyakorlati órákat, annak jó hír, hogy a kormány módosította a közúti járművezetők képzésének és vizsgáztatásának részletes szabályairól szóló jogszabályt, így az elméleti vizsgákat a saját oktatási intézményükben is teljesíthetik.
Az adott középiskola az ezzel járó adminisztrációs feladatokat ellátja, megszervezi a vizsgát, biztosítja egy vizsgabiztos jelenlétét, és az eredményeket továbbítja a vizsgaközpontba. Akinek sikerül elsőre teljesítenie az elméleti vizsgát, meg is kezdheti a forgalmi órákat – feltéve, hogy ehhez talált oktatót, ugyanis erre már nem terjed ki az iskola berkeiben történő oktatás. Annak sem kell elkeserednie, aki nem megy át elsőre a vizsgákon, ugyanis mindkét tananyag esetében 3-3 ingyenes vizsgalehetőség biztosított, ezekre is a KRÉTA rendszerében lehet jelentkezni.
Azzal érdemes mindenkinek tisztában lennie, hogy bár az elméleti képzés elérhető a diákok számára, ám saját maguknak kell autós oktatót keresniük, és a gyakorlati órák díját is saját zsebből kell fedezniük. Ez alól csak annak a néhány oktatási intézménynek a diákjai mentesülnek, ahol megkezdődtek a katonák által vezetett kísérleti képzések. Hosszú távon az a cél, hogy a gyakorlati órák is a képzés részét képezzék, ám egyelőre csak az szerezheti meg a jogosítványt, aki a gyakorlati órák díját hajlandó megfizetni.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)