Húsvét előtt átfogó ellenőrzéseket végez a NAV – erre figyelnek most az ellenőrök

Országszerte fel kell készülnie a kereskedőknek, a NAV több területen is vizsgálatokat indít.

2025. április 15., 09:41

Szerző:

Az ünnepi időszak mindig kiemelt jelentőséggel bír fogyasztóvédelmi szempontból is, így nemcsak karácsony környékén, hanem húsvét előtt is ellenőrzések kezdődnek a kereskedelmi egységekben – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Az ünnepig hátralévő napokban az adóellenőrök fokozott ellenőrzéseket végeznek, különös tekintettel azokra a kereskedőkre, akik olyan termékeket árusítanak, amelyek jellemzően a húsvéthoz kapcsolódnak valamilyen formában. Ez érinti azokat is, akik élelmiszert árusítanak, de azokat is, akik például dekorációkat kínálnak eladásra.

Az ellenőrzést nem úszhatják meg az ideiglenes helyszíneken árusító, kitelepülő eladók sem, de az internetes weboldalakkal kapcsolatban is vizsgálatokat indítanak. Az adóellenőrök a piacokat is fokozottan ellenőrzik, és a büntetés elkerüléséhez a kereskedőknek több szabályt is be kell tartaniuk.

A NAV erre fordítja a legnagyobb figyelmet

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai fogyasztóvédelmi szempontból is megvizsgálják az egyes termékeket, különösen tekintettel azok eredetére, ám ezen kívül a kereskedőknek a nyugta- és számlaadásra is  érdemes lesz figyelniük. A NAV arra figyelmeztetett, hogy ellenőrizni fogják azt is, szabályszerűen működtetik-e az egyes kereskedelmi egységek az online pénztárgépeket, illetve hogy az alkalmazottak bejelentése megfelel-e a jogszabályokban meghatározott feltételeknek.

Az ellenőrzéseket a NAV közleménye szerint az is indokolja, hogy húsvét környékén sokan próbálnak meg házilag készített élelmiszereket, különösen sonkát árusítani alkalomszerűen, nyugtát azonban sok esetben nem adnak, és a termékek eredet is kérdéses. Éppen ezért az adóhatóság felhívta a vásárlók figyelmét arra, hogy csak ellenőrzött kereskedőtől vásároljanak élelmiszert, hiszen az alkalmi árusok esetében akár egészségügyi kockázat is felmerülhet, garanciát ezek az eladók nem vállalnak az egyes termékek minőségére.

A kereskedőknek nem is éri meg kockáztatni, ugyanis ahol nem tudják igazolni a termék eredetét, egymillió forintos bírságot szabhatnak ki az adóellenőrök. Az alkalmazottak bejelentésével sem célszerű trükközni, ahogy a nyugtaadás elmulasztása is súlyos szabályszegésnek minősül, ezekért kétmillió forintos büntetés is járhat. Az a kereskedő, aki a fentiek közül egyetlen szabályt sem tart be, annak még azzal is számolnia kell, hogy az adóhatóság akár 12 napra be is zárathatja az adott kereskedelmi egységet.

A vállalkozók súlyos mulasztás esetén még a kedvezményes adózási módoktól is eleshetnek, aki pedig az alkalmazottak bejelentésével trükközik, felkerül a NAV szégyenlistájára. Ez egyrészt nyilvános, már észt azt is jelenti, hogy a költségvetési forrásokból finanszírozott pályázatokból automatikusan kizárják. A szégyenlistáról csak 2 év elteltével kerülhetnek le az érintett kereskedők. Ezen kívül azt is fontos tudni, hogy akinél mulasztást állapítanak meg, arra számíthat, hogy az adóhatóság ismételt ellenőrzést végez majd a vállalkozás működésével kapcsolatban a későbbiekben.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)

Az önkormányzati köztisztviselők országszerte sztrájkba léptek, hogy érdemi béremelést követeljenek a 2008 óta változatlan illetményalap és az alacsony fizetések miatt, ezért ma sokkal nehézkesebb az ügyintézés.