Hiller István a mérsékelt balközépről
Az MSZP két legnagyobb platformja, a Szociáldemokrata Társulás és a Baloldali Tömörülés közös nyilatkozatban javasolta: mérsékelt balközép néppárttá kellene válniuk. A szocdem platform vezetője – az egykori pártelnök – arról is beszél: addig nem lehet körtáncba hívni más demokratákat, amíg az MSZP csak botladozik a parketten. A Hiller Istvánnal készült teljes interjút a csütörtökön megjelenő 168 Órában olvashatja.
Részlet a beszélgetésből.
- Segítsen, mert máig nem tudom: november végi nagygyűlésükön voltaképpen mit demonstráltak a szocialisták?
– Nem olyan bonyolult a megfejtés. Az elmúlt fél évben már sokan megrendelték a koszorúkat a párt temetésére. És bajlódtak a gyászszalagokkal: jaj, hogy is hívták azt a szerencsétlen csoportosulást? Valami Magyar Szocialista Párt? November 27-én sportcsarnoknyi szimpatizáns üzente a kétkedőknek: a baloldal túlélte kétszeres választási mélyvereségét, pihenhetnek a sírásók.
- Én azért hadd kételkedjek még. Mesterházy Attila évértékelőnek hirdette az eseményt. Vagyis: közéleti jelentőségét a politikai műfajválasztással is jelezte. Ehhez képest Sas József kabaréjával nyitottak: tréfahakni adott alaphangot Mesterházy szónoklatához is. Nem gondolja: így súlytalanná váltak, komolyságukat veszítették az olyan pártelnöki kijelentések: az MSZP „történelmi felelősséget” érez az országért, s „felveszi a kesztyűt”?
– Fontosak a kritikák, még ha olykor fájdalmasak is. De ha az embert csak dicsérőkórus veszi körül, amelytől folyton azt hallja, milyen remekül végzi a feladatait, könnyen belecsúszhat helyrehozhatatlan tévedésekbe. Most mégis azt mondom – vállalva az érzelmi, hangulati megközelítést is –, hogy a tízezres nagygyűlés az újraéledő magyar baloldal nyitánya volt. És talán világossá vált az is: a Fidesz önkényhatalmának – amely kétségkívül nem ad okot mókázásra – jelenleg az MSZP az egyedüli ellenpólusa. Már csak szervezetileg is.
- Néhány hete, még a nagygyűlés előtt ön és Kiss Péter – a Szociáldemokrata Platform, illetve a Baloldali Tömörülés nevében – közös nyilatkozatban tették közzé, miként képzelik a párt megújítását. Üres jelszavak helyett átfogó társadalmi és politikai stratégiát sürgettek, sőt előálltak konkrét javaslatokkal is. De mondandójuk mintha nem ért volna föl az elnökségig. Mesterházy beszéde alapján a szocialisták „jövőképe” ugyanis két szóban összegezhető: „Orbán, takarodj!” Ettől lenne az MSZP hathatós ellenpólusa a Fidesz-világnak?
– Nem. Óriási hiba lenne csak abban bíznunk: ha minél többször hajtogatjuk, hogy váltsuk le a Fideszt, annál szebb színben látnak majd minket a korábban csalódott szavazóink. A „takarodjonoktól” még nem lesz boldogabb az ország. Abból nem lehet erőt meríteni, sem győzelemig jutni, ha elmondjuk ezerszer, milyen rossz a másik. Mert a következő kérdés már úgy hangzik: rendben, na de, ki jöjjön helyette? Kiss Péterrel egy lehetséges baloldali irányra tettünk javaslatot. Azt mondtuk ki: az MSZP-nek mérsékelt balközép néppárttá kellene válnia. S nyitottá más demokratikus baloldali, liberális vagy konzervatív csoportosulások felé.