Halálos dózist kapunk: vörösbe borult az ország

A szmogriadó riasztási fokozatát rendelte el Budapesten pénteken reggel 6 órától Tarlós István főpolgármester. A Greenpeace és a Levegő Munkacsoport napok óta figyelmezteti az embereket a szálló por veszélyeire. Szerda óta az egészségügyi határértéket bőven túllépte a részecske-szennyezés. A levegőnek korom- és füstszaga van több nagyvárosban, belélegezni komoly egészségügyi kockázatot jelent.

2011. november 4., 09:27

A kisméretű szálló por (PM10) egy napra számított átlageredménye november 2-án a főváros három, november 3-án pedig négy mérőpontján elérte és meghaladta a riasztási küszöbértéket (100 µg/m3) - jelentette be a Főpolgármesteri Hivatal.

A légszennyezettség már jó pár napja határérték felett van. Két-három napja haladja meg a határérték másfélszeresét, a figyelmeztetési szintet – legalább is a részecskék tekintetében. A részecskékkel jelentik a legnagyobb egészségügyi kockázatot - mondta lapunknak Simon Gergely, a Greenpeace szakértője. Megtudtuk: a részecske-szennyezés az a környezeti ártalom, amiben a legtöbb magyar hal meg; évente 16 ezer ember idő előtti haláláért felelős ez a szennyezés. – Idén volt egy kutatás, miszerint Bukarest után Budapesten halnak meg a legtöbben a részecskekárosodás miatt, Európa 25 városa közül.

Honnan jön?

Szerdán a határérték kétszeresét is meghaladta a szennyezés Budapesten, és azóta sem csökken. Az ország más pontján sem jobb a helyzet. Nyíregyházán csütörtök estére a szálló por mennyisége az egészségügyi határérték háromszorosára, a nitrogén-monoxid mennyisége a határérték négyszeresére emelkedett.

A részecskeszennyezésnek két forrása van: a közlekedés – elsősorban a dízelmotorok -, illetve a fűtés, itt pedig a fa-, vagy széntüzelésű kályhák. A gázfűtés nitrogén-oxidokat bocsát ki, amelyekből szintéj keletkezhetnek részecske-cseppecskék. Simon Gergely elmondta: a gázárak növekedése miatt egyre többen állnak át fatüzelésre, vagy vegyes tüzelésre. Amikor hideg időben megáll a szmog a városban, ezek a kályhák tovább növelik a szennyezettséget.

Előfordulnak időszakok télen, amikor megáll a meleg levegő az ország felett és leszorítja a hűvösebb levegőt, emiatt nincs szél. Budapesten és a nagyvárosokban viszont állandó problémát jelent a levegőszennyezés. A mostani kimutatások szerint Budapesten már hatvan napon volt magas, határérték feletti a részecske-szennyezés. A fővárosban ez csak 35 nap lehet elvileg. Volt olyan, hogy egy évben 150 nap volt a határérték felett a szennyezettség, ami miatt az EU eljárást indított Magyarország ellen, hogy tegyenek lépéseket a szennyezettség csökkentésére - tudtuk meg a Greenpeace-től.

Ne üljön autóba, kerékpárra!

Tarlós István főpolgármester az avar és kerti hulladék nyílt téri égetésének tilalma mellett elrendelte a gépjárművek használatának korlátozását is Budapesten: a rendszámtáblán fekete, illetve piros színű hatszögletű környezetvédelmi plakettel ellátott gépjárművek nem közlekedhetnek a fővárosban. A riasztási fokozat ideje alatt az érintett gépjárművekre vonatkozó korlátozás reggel 6 órától este 10 óráig tart. Aki mégis ilyen járművel közlekedik, az szabálysértést követ el, és 100 ezer forintig terjedő bírsággal büntethető.

Azoknak, akik szilárd-, illetve olajtüzelésű berendezéseket működtetnek, át kell térniük más energiahordozóra vagy üzemmódra, csökkenteniük kell kibocsátásukat vagy felfüggeszteniük az üzemeltetést.

A szálló por legnagyobb része a gépjárműforgalom miatt jut a légkörbe. Bűnösek a katalizátoros autók is, ugyanis ezek is felverik az úton lerakódott port. – Amit lehetne tenni az az, hogy korlátozzuk főleg a dízel járművek közlekedését, illetve aki teheti, az nem használja a fa tüzelését, hanem próbál esetleg gázzal, árammal fűteni. Ilyenkor szigorúan tilos avart égetni. Különösen nagy kockázatot jelent, ha valaki házi szemetet, ruhát éget otthon - figyelmeztetett a Greenpeace szakértője. Hozzátette: a fekete-piros matricájú gépkocsik korlátozása alig ér valamit, hisz az a járművek csupán kb. 10-15%-a.

A Greenpeace munkatársa azt javasolta: senki ne üljön például kerékpárra ilyen körülmények között. – Ha megerőlteti magát, három-négyszer annyi levegő is juthat a tüdejébe – azaz ennyivel több szennyezést kap a szervezete. Ennyivel nagyobb az esélye, hogy légúti megbetegedést kapjon, nagyobb az esélye a trombózisnak. Ezek a kis részecskék a trombózisok és a szívroham legfőbb okozói. Hosszú távon hozzájárul a rákos megbetegedésekhez, de ezen felül sok más betegséghez is. Évente 16 ezer ember halálát okozhatja. Uniós szinten – azt mondják – 400 ezer ember hal meg a részecske szennyezéstől évente. A szív- és légúti megbetegedések változatos fajtáit okozhatja: például asztmát, de kettes típusú diabéteszt is.

Hogy lehet ellene védekezni?

A környezetvédő civilek figyelmeztetnek: a légúti és keringési betegségben szenvedők, csecsemők, gyermekek és időskorúak, aktív és passzív dohányosok, különösen veszélyeztettek, így ők lehetőleg most ne tartózkodjanak a szabadban!

Ha gyalogosan közlekednek, kerüljék a forgalmas útszakaszok környékét, esetleg használjanak jó minőségű porvédő maszkot! A szellőztetést inkább a déli időszakra időzítsék, amikor a hideg levegő nem nyomja le annyira a szennyezést!

A pormaszk "kicsit használ" - fogalmazott a Greenpeace munkatársa. – A gond az, hogy a legnagyobb egészségügyi kockázatot az egészen kis részecskék jelentik, mert ezek az orr nyálkahártyáján keresztül közvetlenül az agy vérkeringésébe, vagy bárhová a szervezetbe jutnak. A pormaszkok pont a kis részecskék ellen kevéssé hatékonyak. A nagyobb részecskék megállnak az orrunkban és általában a zsebkendőben végzik, ezek nem tudnak bejutni a szervezetünk mélyébe.

Megtörni látszik a kutasok ellenállása? Hétfő kora délutáni hatállyal a Mol az összes töltőállomásán 10 forinttal csökkentette az üzemanyagok árát, vagyis – nagykereskedelmi árváltozás híján – az árrését. 

A Szabad Európa kiperelte az autópálya-koncessziós szerződés mellékleteit, és kiderült, hogy 15-17 ezer milliárd forintba kerülhet az adófizetőknek az, hogy a kormány kiszervezte a hazai gyorsforgalmiút-hálózat nagy részét. Az üzletet elnyerő hét magántőkealapról kiderült, hogy négy Szíjj László, három pedig Mészáros Lőrinc kormányközeli üzletember százszázalékos tulajdonában van – írja a lap.

Kedden túlnyomóan derült, száraz időre van kilátás. Európa időjárását egy kiterjedt anticiklon befolyásolja. Napközben többfelé megélénkül, kedden a Dél-Dunántúlon időnként meg is erősödik a délkeleti, keleti szél.

Olyan szabályokat akartak bevezetni a koreaiak által vezetett iváncsai akkumulátorgyárban, ami kiverte a biztosítékot a magyar munkavállalóknál. Nem mondják meg, mi az oka, ha rosszul lesznek a dolgozók a munkahelyükön, a szigorú biztonsági előírásokra viszont nagyon odafigyelnek, a telefonok kamerája le van takarva, amit a biztonsági szolgálat ellenőriz is. A Házon kívülnek az iváncsai akkumulátorgyár két dolgozója mesélt arról arc és név nélkül.