Fővárosi Ítélőtábla: A TV2 célja nem a tájékoztatás, hanem a lejáratás volt

Személyiségi jogokat sértett a TV2. 

2021. november 17., 15:27

Szerző:

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segítségével bírósághoz fordult, és jogerősen is pert nyert a propagandamédia ellen a túlóratörvény elleni tüntetés két szervezője – írja a TASZ. A Fővárosi Ítélőtábla ítélete szerint személyiségi jogokat sértett azzal a TV2, hogy valótlanul állította azt, hogy „rombolást és pusztítást szerveztek békés tüntetés helyett”.

2018-ban országszerte tüntetést szerveztek a rabszolgatörvény elfogadása miatt. A TV2 december 7-i Tények hírműsora valótlan állítást tett a tüntetők viselkedéséről. A 888.hu kormányzati lap pedig „felbujtókat, randalírozókat és bűnözőket” mutatott be, akiknek célja egyedül a pusztítás volt. Ráadásul a riportban egyetlenegy aktivistát vagy szervezőt sem szólaltattak meg. Filó Mariann és Krasznahorkai Emma, a tüntetés szervezői a TASZ-hoz fordultak segítségért, és pert indítottak a TV2 ellen.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a tüntetésről beszámoló TV2 szándékosan megszegte a kiegyensúlyozott, ellenőrzött tényeken nyugvó, sokoldalú tájékoztatás elveit. A 888.hu és az Origo nem nyújtott be érdemi ellenkérelmet, így velük szemben az aktivisták már első fokon megnyerték a pert. A TV2 viszont fellebbezett, és most a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla is megállapította a jogsértést – írja a TASZ. 

A bíróság indokolása szerint a tüntetés szervezői jogszerűen éltek az Alaptörvény által védett véleménynyilvánítási és gyülekezési jogukkal, és a TV2 megsértette a személyiségi jogaikat, amikor erről valótlanul számolt be.

A szervezők a sérelemdíjat megkapták, viszont nyilvánosan még nem kért tőlük bocsánatot a csatorna, ezért: TV2 Tények című műsorában fel kell olvasni az ítélet rendelkező részét.

„A kormány az általa irányított médiumokat arra használja, hogy széles körben terjesszen manipulatív üzeneteket. A rendszert jellemzi, hogy a kormánnyal szemben kritikát megfogalmazó emberekről, civil szervezetekről, aktivistákról egyoldalú, lejárató és gyakran szándékosan valótlanságot tartalmazó híradások, cikkek jelennek meg”

– mondta Bodrogi Bea, a TASZ ügyvédje. Hozzátette: „Mi olyan társadalomban szeretnénk élni, ahol a sajtó felelősséggel tájékoztat, és feltárja az igazságtalanságokat, nem pedig fegyverként használják, hogy eltántorítsák az embereket attól, hogy fellépjenek az érdekeiért.” 

(Kiemelt képünk: A túlóratörvény elfogadása miatt tüntettek. Fotó: 168.hu)