Kiadták a figyelmeztetést: az egész országban lecsaphatnak a zivatarok

Ma a késő délelőtti, déli óráktól elsősorban a Dunától keletre, illetve részben az Észak-Dunántúlon egyre többfelé - a Dél-Alföldön várhatóan kisebb számban - számíthatunk zivatarokra.

2024. május 31., 11:02

Szerző:

A meteorológiai szolgálat jelentése szerint a délutáni óráktól egy északkeletre, északra helyeződő zivataros rendszer kialakulása valószínű. A zivatarok mellett viharos (60-80 km/h, északkeleten akár > 80 km/h) széllökés, néhol jégeső (jellemzően 1 cm körüli), lokálisan felhőszakadás-szerű intenzitású csapadék (~ 20-30 mm, Északi-középhegységben, Észak-Alföldön akár > 30 mm) is kialakulhat.

Délután a Dunántúl délnyugati területein egy-egy heves zivatarra is van esély (> 90 km/h széllökés, >= 2 cm-es jégátmérő, lokálisan > 30 mm csapadék felhőszakadásból). Késő délutántól, estétől délnyugat felől északkelet felé terjedően egyre többfelé, több hullámban várhatóak zivatarok, amelyekhez kapcsolódóan viharos (60-80 km/h) széllökés, néhol jégeső (1 cm körüli vagy alatti átmérővel), felhőszakadás-szerű intenzitású csapadék (~ 30 mm) társulhat. Felhőszakadásra (> 30 mm) elsősorban a Nyugat-Dunántúlon és Dél-Dunántúlon helyenként számíthatunk. Néhol heves zivatarra (> 90 km/h széllökés, 2 cm körüli vagy afeletti jégátmérő) is van esély főként a Dél-Dunántúlon és Bács-Kiskun megyében. Az éjféli órákat követően jelentősebb mértékben csökken a zivatarok száma.

Szombaton várhatóan hajnaltól, reggeltől délnyugat felől újabb záporok, helyenként zivatarok alakulhatnak ki. Zivatarokra a délelőtti óráktól egyre nagyobb számban döntően az ország északkeleti felében számíthatunk az esti, éjféli órákig. Helyenként heves zivatarok is előfordulhatnak nagyobb valószínűséggel a Dunától keletre (ezen belül kiemelten Észak-Magyarországon, Észak-Alföldön), illetve északon, amelyekhez akár 2-3 cm feletti jégátmérő, 90 km/h feletti széllökés társulhat.

A zivatarok mellett jó nagy adag front is várható

Hogy ez ne legyen elég: pénteken mind a hideg- mind pedig a melegfrontra érzékenyek szervezetét megterheli az időjárás. Ezért sokaknál tapasztalható fejfájás, koncentrációs-zavar, vérnyomás-ingadozás. A közlekedésben résztvevők részéről fokozott óvatosság szükséges, ugyanis a megnövekedő reakcióidő közvetett módon hozzájárulhat a balesetek kialakulásához.

Ezért megterhelő a melegfront

Heves zivatarokkal, jégesőkkel jár a megterhelő melegfront. Ebben a szélsőséges humánmeteorológiai-orvosmeteorológiai helyzetben a szervezetünk nehezen tudja követni az erőteljes változásokat – írja az Egészségkalauz.

Az érkező melegfront önmagában is nagyon megterhelő, de az általa szállított meleg, magas nedvességtartalmú levegő humánmeteorológiai-orvosmeteorológiai hatásai különösen erősek. Egymást követhetik a heves zivatarok, felhőszakadás, jégeső, viharos szélrohamok egyaránt várhatók.

A szervezetünk képtelen követni ezeket a szélsőségesen erős hatásokat, nagyon sok lesz a fejfájás, erős terhelés alá kerül a keringési és a légzőrendszerünk. Megnő a sztrókok, infarktusok kockázata, sok lesz a szívpanasz, komoly légzési nehézségek jelentkezhetnek. Ismétlődő rosszullétek, ólmos fáradtság, míg a zivatarok érkezésekor erős nyugtalanság tapasztalható – írja a lap.

Az a fránya időjárás – Kiderült, miért vagyunk álmosabbak esős időben

Az időjárás nemcsak a környezetünkre van hatással, hanem a testünkre is. Amikor úgy érezzük, bármennyit is aludtunk, legszívesebben visszabújnánk az ágyba vagy váratlan fejfájás jelentkezik, előfordulhat, hogy frontok állnak a háttérben.

Az orvosmeteorológiában a front egy olyan időjárási jelenséget jelöl, amikor két légtömeg találkozik. Ezek a légtömegek általában különböző hőmérsékletűek, páratartalmúak és sűrűségűek, és amikor összeérnek kialakulnak a frontok. Fejfájás, fáradtság, dekoncentráltság, hogy csak a leggyakoribb nehézségeket soroljuk, melyek mind az időjárás számlájára írhatók.

Közismert tény, hogy a napfénnyel érkező UV-sugarak a szerotonin nevű hormont szabadítják fel a szervezetben, miközben a tobozmirigy csökkenti a melatonintermelést. A szerotonin, amelyet gyakran boldogsághormonnak is neveznek, felelős az éberségért és az emelkedett hangulatért, míg a melatonint a szervezet az alvás-ébrenlét ciklusunk szabályozására használja fel azáltal, hogy többet termel az alváshoz és kevesebbet az ébren maradáshoz. Ám esős időben a nap elbújik a felhők mögé, így az UV-sugarak is korlátozottan jutnak el hozzánk.

Felhős, esős időben a szervezetünkben hasonló folyamatok indulnak el, mint este, amikor lemegy a nap. A szerotonintermelés alábbhagy, míg a melatoninszint megemelkedik, ennek hatására pedig elálmosodunk.

Emellett esős időben a páratartalom is megnő, ami miatt a szervezetnek keményebben kell dolgoznia a stabil belső hőmérséklet fenntartása érdekében. Ez a túlmunka is kifáraszthatja, ami miatt úgy érezzük, esős napokon sokkal kevesebb az energiánk – írja a HáziPatika.

Az álmosságra kisebb mértékben ugyan, de a légköri nyomás is hatással lehet. A viharokat általában alacsonyabb nyomás kíséri, ami csökkenti a levegő oxigénszintjét, ez pedig szintén a szervezet belassulását, kímélő üzemmódba állását eredményezi.

(Kiemelt kép: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP)