Ezt a törvényt „feltehetően ők sem gondolják komolyan”

Az új választójogi törvény tervezetét bírálta a 4K!. Az párt szerint , aki passzivitásba vonul az a gyakorlatban a „Nemzeti Együttműködés Rendszerét” támogatja majd. A parlamenti ellenzéki pártok a „szélsőségesen aránytalan”, „abszurd”, „botrányos” és „elfogadhatatlan”-jelzőkkel illették a Lázár János nevével fémjelzett jogszabály-tervezetet.

2011. november 24., 19:59

Az új választójogi rendszer tervezete kizárólag a Fidesz pillanatnyi érdekeit szolgálja. A tervezetnek egyértelmű célja a kispártok helyzetének megnehezítése, az ellenzék egy politikai tömbbe kényszerítése, a többpárti demokrácia ellehetetlenítése – olvasható a 4K! közleményében.

A 4K! – parlamenti ellenzéki pártokhoz hasonlóan –

elfogadhatatlannak tartja, hogy a Fidesz a választási körzeteket egyoldalúan, napi politikai céljainak megfelelően, korábbi „tapasztalatait” felhasználva rajzolja meg.

Az új baloldali párt közleménye hangsúlyozza, a 4K! a köztársaságban hisz, ezért nem támogatja a határon túliak választójogát, nem támogatja, hogy olyan emberek beleszólhassanak egy ország belügyeibe, akik nem ott élnek. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy olyan választók befolyásolják azt, hogy milyen törvények és adók lesznek Magyarországon, akikre ezek a törvények és adók nem vonatkoznak – írják.

A párt közleménye szerint a tervezet nem állja ki az alkotmányosság próbáját, mert az, hogy a határon túliak kizárólag országos listára szavazhatnak, a nemzetiségiek pedig nem szavazhatnak a pártok országos listájára, sérti az egyenlő választójog elvét.

A 4K! közleménye kiemeli, a Fidesz 2010-ben azért szerezhetett 53%-os pártlistás eredménnyel kétharmados parlamenti többséget, mert a választási rendszer idáig is aránytalan volt. Az egyfordulós rendszer, az eredményességi küszöb eltörlése, a győztes indokolatlan és értelmezhetetlen kompenzálása ezt az aránytalanságot még csak tovább növeli. A Fidesz 53%-os pártlistás eredménye az új koncepció szerint már 80% fölötti parlamenti többséget érne. A súlyos aránytalanság ellehetetleníti a népakarat valós megjelenését, egyben rendkívüli veszélyeket jelent a szélsőjobb megerősödése esetén is.

A koncepció – a 4K! véleménye szerint – eközben valós problémákat hagy érintetlenül, a kopogtatócédulás rendszert annak ellenére változatlanul megtartja, hogy az elmúlt 20 évben egyértelműen kiderült, hogy kopogtató cédula intézménye a legsúlyosabb korrupció melegágya.

A párt szerint a választási koncepció eltörli az eredményességi küszöböt, azaz nem lesz szükséges a választók rögzített – ma 50 százalékos – arányának részvétele a szavazáson. Ez a mai erőviszonyok alapján egyértelműen azt jelenti, hogy aki passzivitásba vonul az a gyakorlatban a „Nemzeti Együttműködés Rendszerét” támogatja.

Az új választójogi rendszerével a Fidesz kényszeríti rá a demokratikus ellenzéket az összefogásra, ebben a rendszerben egyetlen demokratikus ellenzéki párt sem tud egyedül győzedelmeskedni.

A 4K! szerint a feladat egyértelmű: meg kell teremteni az ellenzéki pártok összefogását, így lehet ugyanis csak elérni, hogy a Fidesz választójogi rendszerének legnagyobb vesztese maga a Fidesz legyen és a köztársaság helyreállítása minél előbb elkezdődhessen.

Ekézi az MSZP is

Az MSZP szerint a Fidesz szélsőségesen aránytalan választási rendszert javasol. A szocialisták is felhívták a figyelmet arra, hogy a tervezet egyharmados támogatottságnál abszolút többséget biztosítana a győztes pártnak a parlamentben.

Molnár Zsolt országgyűlési képviselő, az MSZP szervezési igazgatója abszurdnak nevezte, hogy a javaslat alapján az egyéni választókerületekben győztes jelöltek után is töredékszavazat járna pártjuknak. Mint mondta, a választási rendszerekben a kompenzáció hagyományosan a veszteseket segíti, a fideszes módosítás viszont olyan, mintha „a bankigazgatóknak adnának szociális segélyt”.

A politikus úgy ítélte meg, hogy a Fidesz a hatalmát próbálja bebetonozni a választási törvényre vonatkozó javaslatával, és rendkívül aránytalan szisztémát vezetne be, ezért annak visszavonására szólított fel.

A Jobbiknak sem tetszik a választási törvény

A Jobbik botrányosnak tartja a Fidesz által beterjesztett választásitörvény-javaslatot, amely az ellenzéki párt szerint tovább növeli a rendszer aránytalanságát és az egypártrendszer irányába mutat.

Dúró Dóra parlamenti képviselő azt kifogásolta, hogy az előterjesztés szerint olyan szavazatok is beszámítódnak majd az országos lista szavazataiba az országgyűlési választás során, amelyek az egyéni választókerületben mandátumot eredményeztek.

Dúró Dóra azt is elképesztőnek tartotta, hogy egy párt határozza meg a választókerületi határokat, mert szerinte ez a kormány feladata.

LMP: szemfényvesztés a Fidesz válaszjogi javaslata

Karácsony Gergely, az LMP frakcióvezető-helyettese úgy értékelte, az hogy a Fidesz négyszeresére akarja emelni a szükséges ajánlószelvények számát, miközben a jelenlegi 35-ről kilenc napra csökkentenék az összegyűjtésükre szolgáló időt, a Fidesz lehetséges ellenfeleinek a helyi és országos közéletből való kiszorítását szolgáló politikai szándék. Szemfényvesztésnek és elfogadhatatlannak nevezte azt a javaslatot is, amely nem kilenc, hanem 15 napot adna az ajánlószelvény-gyűjtésre.

Ennek kapcsán azt mondta, úgy látszik, hogy a fideszes képviselők azt a taktikát követik, hogy benyújtanak egy teljes mértékben vállalhatatlan javaslatot, majd amikor a szakmai szervezetek és az ellenzéki pártok tiltakoznak, néhány ponton engednek az eredeti elképzelésből, „amit feltehetően ők maguk sem gondolnak komolyan”. Felszólította a Fideszt, hogy „mielőtt végleg rossz útra lép (…) lépjen vissza a konszenzusos politika útjára”.