Egyetlen OECD országban keresnek kevesebbet a tanárok, mint Magyarországon

A társadalmi megbecsültségükön is lehetne javítani. 

2021. szeptember 29., 06:00

Szerző:

Steklács János oktatáskutató elemezte az OECD adatait. Az elemzéséből kiderül, hogy a magyar tanárok bár nyitottak és haladó szellemiségűek, társadalmi megbecsültségük és bérük sereghajtó az OECD országok között, írja a hvg.

Egyedül Szlovákiában kapnak kevesebb bért, mint a Magyarországon már 15 éve pályán lévő pedagógusok az OECD 2018-2020 adatai szerint. A többi országban sokkal többet visznek haza az óvodapedagógusok, a középiskolákban, illetve általános iskolában dolgozó tanárok. Minimum a dupláját, de az sem ritka, hogy négy vagy ötszörösét keresik a magyar pedagógusok fizetésénél más OECD országokban. 

Steklács szerint más országokban a kormányok befektetésnek tekintik és nem kiadásnak az oktatásra fordított összegeket. A kutató kiemelte írásában, hogy azok az országok, amelyek jelentős gazdasági fejlődésen mentek keresztül komolyan beruháztak az oktatás területén is. Az adatokból az is kiderül, hogy a magyar tanárok rendkívül nyitottak az új oktatási módszerekre és azok használatára is. 

„Különös és biztató azt látnunk, hogy a magyar pedagógusok a mért, általuk vallott nagyon alacsony társadalmi megbecsülés mellett is ilyen magas arányú innovatív szemlélettel és elkötelezettséggel rendelkeznek, fontos elem lenne a Magyarországon olyan új, korszerű oktatáspolitikát alkotni, amely a fenti helyzetre valamilyen módon reagál, ugyanis valószínűleg ez a mostanra kialakult helyzet, vagyis a tanárhiány, a kirívóan alacsony bérek, a minimális társadalmi megbecsültség érzete és a magas innovatív, reziliens attitűd egészen biztos, hogy nem tartható fenn sokáig” – tette hozzá Steklács.

(Kiemelt kép: Diákok a felzárkóztató órán a Nyíregyházi Arany János Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium tantermében 2020. június 2-án. Mostantól a pedagógusok lehetőséget kaptak, hogy felzárkóztató órákon tanítsák az iskolában azokat a diákokat, akik a digitális oktatás ideje alatt ennek szükségét érzik. Fotó: Balázs Attila/MTI)