Brutális egészségügyi áremelés – Több, mint egymillió magyar kapott rossz hírt: Többszörösébe kerül a szemüveg

Sokkal több kerül a szemüveg, mint két éve: majdnem 50 százalékkal drágultak a szemüveglencsék és a szemüvegkeretekért és a kontaktlencsékért is jóval többet kell fizetni. 

 

2024. március 15., 12:55

Szerző:

Luxus lett a szemüveg. A legutóbbi népszámlálási adatok szerint mintegy 1,3 millió embernek van gond a látásával, több százezerre tehető azok száma, akik szemüvegviselésre kényszerülnek. Az optikák árai meredeken nőnek, minden szemészeti eszköz ára jócskán magasabb idén, mint 2022-ben – számolta ki a Pénzcentrum. A drágulásra az érintettek változatos módon reagálnak:

van, aki halogatja az új eszköz beszerzését, mások olcsóbb márkákra váltanak, egyre kevesebben engedhetik meg maguknak, hogy pusztán megszokásból vagy ízlés alapján válasszanak szemüveget.

Két év alatt majdnem 50 százalékkal drágultak a szemüveglencsék Magyarországon, a szemüvegkeretekért pedig negyedével kell manapság többet fizetni, mint 2022-ben, a kontaktlencse pedig ezen idő alatt csaknem 15 százalékkal drágult – mindez több százezer magyart érint,

a legutóbbi népszámláláson több mint 1,3 millióan mondták azt, gond van a látásukkal.

2022 februárjához viszonyítva a szemüveglencse több mint 47 százalékkal lett drágább, és a szemüvegkeretek ára is majdnem negyedével emelkedett., de az idei infláció sem kímélte a szemüvegeseket, a szemüvegkeretek ára 7,28 százalékkal nőtt alig egy hónap alatt. 

Nincs megállás: 2024-ben is tovább nő a szemüveg ára

A szakértők szerint a drágulás 2024-ben sem áll le: az egyik legnagyobb hazai webshop alapítója szerint a hazai árazás nagyban függ a forintárfolyamtól, amely nem alakul túlzottan fényesen.

Mint korábban megírtuk: egyelőre nem látni, hogyan végződik a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közötti huzavona, de az biztos, hogy a gazdaságélénkítő olcsó hitel nem kedvez a forint árfolyamának. 

Ez is érdekelheti: Bedöntheti a forint árfolyamát az olcsó hitel

Kis Arnold, a Magyar Optikus Ipartestület elnöke a lapnak kijelentette: átlagosan az infláció mértékével megegyező áremeléssel mindenképp számolhatnak 2024-ben azok, akik szemüveget, kontaktlencsét vásárolnak. Hozzátette: vannak gyártók, kereskedők, akik kevesebbet érvényesítenek, de ha a teljes fogyasztói kosarat nézzük, akkor érezhető a drágulás - amelynek szerintük az üteme lassabb, mint az előző éveké.

A hazai optikai piac termékeinek csak kis részét gyártják itthon. Az alapanyagot, félkész és késztermékeket külföldről, első sorban az EU-ból és Kínából importáljuk. Az euró és a dollár árfolyam igazodása alapjaiban határozza meg egy termék hazai árát. Ezen kívül az EU-ban is jelentős az infláció (ha nem is annyira mint itthon), valamint a munkaerőhiány. Mindehhez hozzátartozik az üzemanyagok árának folyamatos ingadozása, ami azt eredményezi, hogy megnőttek a szállítási költségek – részletezte az Ipartestület elnöke.

 

Valner Szabolcs, az eOptika alapítója úgy látja, hogy a piacot alapvetően három tényező mozgatja: egyfelől a piac alapvetően euró vagy dollár árazású, így a forint árfolyamváltozása a legnagyobb egyedi tényező az árkilengéseknél. Míg tavaly előnyös volt a kedvező, ebben az évben biztosan árfelhajtó jellegű az árfolyamváltozás szerepe – magyarázta a szakember, aki szerint a drágulást hajthatja az is, hogy a márkás termékek gyártói évről évre emelik áraikat, hiszen ez elvárt tőzsdén jegyzett cégeknél és megengedhető relatív ár-rugalmas termékeknél.

„Viszont már tavaly is csak a horribilis magyar infláció mértéke alatt mertek emelni”

– tette hozzá.

A harmadik, és 2024-ben a legjelentősebb tényező a belföldi kereslet visszaesése, valamint a jelentős eltolódás az olcsóbb, vagy akciósabb termékek felé. Ez visszafogottabb áremelésre kényszeríti azt, aki egyébként normális piaci körülmények között magasabb százalékkal emelne. Ennek tükrében mi azt várjuk, hogy idén is várhatóan 5-10 százalékkal fognak emelkedni a termékek árai – fogalmazott. A cég várakozásai szerint idén már nem fognak árfelhajtóként szerepelni azok a tényezők, amelyek a Covid alatt és után jelentősek voltak: a gyártási kapacitások szűkössége vagy a brutális szállítási díjak. 2024-re már többnyire helyreálltak az optikai ellátási láncok a világban.

Emellett jelentős tényezőként emlegette a spórolási szándékot, amely jelentős mértékben megfigyelhető az eOptika vásárlóinak körében is, méghozzá három formában is:

Az emberek, ha tudják, halasztják a vásárlásaikat. Például, ha csak nincs eltörve a szemüveg és nem lát az illető nagyon rosszul, akkor akár később is tud új szemüveget készíttetni. Megfigyelhető, hogy jelentős az elmozdulás az olcsóbb termékek felé, azaz az, hogy a korábban használt, drágább, márkás termékeket olcsóbbakkal helyettesítik a vevők. Szintén jelentős az elmozdulás az internetes vásárlás felé, ahol általában sokkal olcsóbban meg lehet vásárolni a termékeket. Az is látható, hogy szívesebben vásárolnak akciók kereteiben a vevők, ezzel többet spórolva, vagy megélve a spórolás élményét

– magyarázta Valner Szabolcs, aki szerint ehhez az új piaci környezethez alkalmazkodik minden gyártó és kiskereskedő.

A vörös-tengeri válság sem jött jókor

Arra a kérdésünkre, hogy a szállítási költségek emelkedése és a vörös-tengeri helyzet mennyiben befolyásolja a hazai látszerpiacot, a cégvezető azt mondta, mivel az optikai termékek relatíve magas hozzáadottértékű termékek, a szállítási költség nem kiemelkedő része a teljes költségnek és így be tudnak nyelni valamennyi szállítási költség-változást a gyártók is, jelenleg ezt látni.

A vörös-tengeti válság a kisebb készlettel bíróknál nyilvánvalóan időszakos készlethiányt okozhat, ha több héttel később érkezik meg, vagy a magasabb díjak miatt nehezebben szállítható az alkatrész vagy szemüvegkeret. De ezen a Covid alatti ellátási lánc-nehezésegek miatt megtanult túlkészletezés segít: az európai árukészletek szintje relatíve magas és véleményem szerint nem fog jelentős fennakadást okozni a Szuezi-csatorna elkerülése sem

– értékelte a helyzetet.

(Kiemelt képünk illusztráció: Fotó: DIGICOMPHOTO / SCIENCE PHOTO LIBRA / FCA / Science Photo Library via AFP)

Május 1-jén a délutáni órákban 24 Celsius-fok körüli csúcshőmérsékletre van kilátás. A hét második felében változékonyabbá válik az időjárás, többfelé kell élénk, erős szélre és esőre készülni, emellett kissé visszaesik a hőmérséklet is – derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.