Dohányzás: még keményebb szigorítások jönnek
Az Európai Unió Tanácsa tovább erősíti a nemdohányzók védelmét, elfogadva a dohányfüst- és aeroszolmentes környezetről szóló ajánlásokat. A dohányzás visszaszorítását szigorúbb szabályozók bevezetésével kívánják szavatolni.
Takács Péter egészségügyi államtitkár az uniós tagországok egészségügyi minisztereinek tanácskozását követően jelentette be a dohányzás még erélyesebb visszaszorítását célzó, szigorúbb szabályozók elfogadását – számol be róla az Index. Az Európai Tanács döntésére az Európai Bizottság is rábólintott.
A passzív dohányzás és az aeroszolok káros hatásainak csökkentése a cél
Az államtitkár Várhelyi Olivér egészségügyért és állatjólétért felelős biztossal közösen tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az ülésen elfogadott ajánlások tovább erősítik a nemdohányzók védelmét és jelentősen hozzájárulnak az európai rákellenes tervhez. Takács Péter kiemelte ugyanakkor, hogy korábbi sajtóhírekkel ellentétben ezen ajánlások nem kötik a tagállamokat és nem tartalmazzák kötelező jelleggel a szabadtéri dohányzás betiltását sem.
Takács kifejtette, hogy hogy a szakpolitikai vita fókuszában az európai egészségügyi unió és a Draghi-jelentés közötti összefüggések álltak, különösen az innováció, a versenyképesség és az egészségügyi rendszerek erősítése terén.
A Mario Draghi volt olasz miniszterelnök által szeptemberben bemutatott reformcsomag a blokk versenyképességének jövőjéről szólt, és témái többek között a termelékenység növelése, a függőségek csökkentése (az orosz energiahordozókról van szó), a klímaváltozással kapcsolatos kihívások, a társadalmi befogadás, illetve az EU fő gazdasági ágazatainak fellendítése szerepelt. Draghi úgy véli, az EU országainak a jövőben szorosabb együttműködésre kell törekednie, ugyanis a konkrét ajánlásokat képtelenség végrehajtani abban az esetben, ha a tagállamok széthúznak.
„A tagállamok üdvözölték a jelentés megvitatását és támogatták annak ajánlásait, kiemelve azt, hogy a versenyképességet a betegek magas szintű ellátása és az egészségügyi rendszerek fenntarthatósága egyensúlyának megtartásával kell növelni”
– mondta Takács Péter.
Az új ajánlás szerint a tagállamoknak ki kell terjeszteniük a füstmentes szabályokat olyan kulcsfontosságú kültéri területekre is, mint a játszóterek, egészségügyi és oktatási intézmények környezete, valamint a tömegközlekedési megállók,
így akadályozva meg, hogy normává váljon a dohányzás a következő generáció számára. A program gazdája az EU4Health program, a végrehajtást viszont a tagállami szintre delegálnák.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)