Beleállt a Pegasus-ügybe Kálmán Olga is
Feljelentést tett, egyelőre ismeretlen tettes ellen.
Kálmán Olga hétfőn feljelentést egyelőre ismeretlen elkövetők ellen hivatali kötelezettség megszegésével elkövetett hivatali visszaélés bűncselekmény gyanúja miatt, illetve jogosulatlan információgyűjtés vagy leplezett eszköz jogosulatlan alkalmazásának bűncselekmény gyanúja miatt. A Központi Nyomozó Főügyészségen tett feljelentése kiterjed a feljelentettek tettestársaira és bűnsegédeire is. Ezt Facebook-oldalán jelentette be a politikus.
A 168 megkereste az ügyben Kálmán Olgát, megkérdeztük, mit vár az ügytől. A Demokratikus Koalíció képviselőjelöltje azt mondta: az mindennek az alja, amikor politikailag vélt vagy valós ellenfeleket ellenség sorába sorolja be Orbán Viktor és kormánya, és azonos szintre hozza őket a terroristákkal, a bűnözőkkel. „Azt ne feledjük, hogy ezt a kémszoftvert alapvetően a terrorizmus és egy államra nemzetbiztonsági szempontból veszélyes bűnözők kiszűrésére hozták létre. Ha ezt egy politikus, egy kormány arra használja, hogy a munkájukat végző újságírókat és ellenzéki politikusokat figyeljen meg, szerezze meg a személyes adataikat, sms-váltásukat, levelezésüket, az már tényleg mindennek az alja” – tette hozzá.
A politikus úgy vélte, hogy itt már nem oknyomozó újságírói kvalitásaira van szükség, amikor szemtanúkat és tényeket kell keresni az ügyben, ez már az a szint, amikor a hatóságnak kell kiderítenie az igazságot, és ha bebizonyosodik a vád, akkor a bűnösöknek felelniük kell.
„Orbán Viktor eljátszogat azzal, hogy a homofób törvény csak a gyermekeink védelmébe jött létre, a nemzeti konzultációt meg az emberek véleményének kiderítése érdekében indította. Mindent megpróbál megmagyarázni, hogy ez csak nekünk jó. Nem, most nem elégszünk meg azzal a kamu válasszal, hogy ő csak az államot védte. Mégis kitől, a saját állampolgáraitól? Ha azt a technológiát, amit azzal a céllal hoztak létre, hogy a bűnözés és a terrorcselekmények megelőzése érdekében az országok biztonságban legyenek, saját állampolgárai ellen használja fel, az nem maradhat következmények nélkül” – tette hozzá Kámán Olga.
Az ügy előzménye, hogy szupertitkos kémprogrammal figyeltethetett meg az Orbán-kormány olyan magyar újságírókat és üzletembereket, akik kritikusak a kormánnyal szemben. Az ügyet a Telexen publikálta a Direkt36. Ahogy arról mi is beszámoltunk, a Direkt36 derítette ki egy nemzetközi kutatás során, hogy már évekkel ezelőtt bevetették magyar célszemélyek ellen az NSO Group nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust.
Számos olyan közvetett bizonyíték is napvilágra került, amelyek titkos állami szervek közreműködését sejtetik a megfigyelések hátterében. A nyomozásban 17 ország szerkesztőségei, a többi között a Die Zeit, La Monde, The Guardian és a Süddeutsche Zeitung, illetve az Amnesty International (AI) jogvédő szervezet vettek részt. Az adatbázisban több mint 50 ezer olyan telefonszámot találtak, amelyek valószínűsíthetően a NSO megfigyelési célpontjaihoz köthetőek.
Varga Judit igazságügyi miniszter úgy reagált a botrányra: Magyarországon, mint minden rendezett alkotmányos jogállamban, a titkosszolgálati tevékenység el van választva a politikától. A titkos információgyűjtés célja, hogy védjék az alkotmányos rendet és kiszűrjék a külföldi hírszerzési tevékenységeket a nemzetbiztonsági érdekkel összhangban. Pintér Sándor belügyminiszter pedig leszögezte, 2010. május 29. óta a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok illegális megfigyelést nem folytattak és nem folytatnak.
(Kiemelt kép: Kálmán Olga interjút ad Budapesten, 2021. július 7-én. Fotó: Dimény András / 168.hu)