Az MNB-nek még nincs megállapodása a Szuverenitásvédelmi Hivatallal

Az ügyvédek sem akartak együttműködni.

2024. augusztus 13., 10:31

Szerző:

A Magyar Nemzeti Bank az egyik olyan intézmény, amely pozitívan válaszolt a Szuverenitásvédelmi Hivatal megkeresésére, illetve megkezdte az együttműködés „kereteinek kialakítását”. A Lánczi Tamás vezette intézmény idén március végén összesen hat állami szerv és köztestület vezetőjének küldött levelet. Ebben konkrét kéréseket fogalmazott meg a különböző intézmények és szervezetek felé, több esetben ezek között szerepelt, hogy végezzenek folyamatos „szuverenitásvédelmi” információgyűjtést, és a begyűjtött adatokat küldjék meg a hivatalnak.

Az Átlátszó információi szerint négy megkeresett állami intézmény – az MNB, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH), a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), valamint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) – pozitívan fogadta a felkérést, míg a Magyar Ügyvédi Kamara és a Magyar Könyvvizsgálói Kamara (MKVK) az ügyvédek és a könyvvizsgálók törvényben foglalt titoktartási kötelezettségére hivatkozva lényegében visszautasította a kérést.

Sokrétű lenne az együttműködés

A laphoz eljutott infók szerint Lánczi azt kérte az MNB-től,

  • hogy illesszék a kereskedelmi „bankok egyedi IT infrastruktúrájához és ügymenetéhez” azt, ahogy az SZH jövőbeni kéréseik hozzájuk befutnak,
  • hogy „kimutatható lehessen az egyes pénzintézetek ügyfelei számláin”, hogy milyen „utalások és átvezetések történnek”,
  • hogy az SZH kapjon ilyen, a „szuverenitásvédelmi törvény szemszögéből megalkotott” kimutatásokat, „amelyek alkalmasak a projekt cégek és ad-hoc, magánszemélyekre vonatkozó, a szuverenitásvédelmi törvényben foglalt tényállás kimerítésére”,
  • mesterséges intelligenciát is hasznosítsanak „a mintázatok és rejtett összefüggések kimutatására”.

A cikk szerint Matolcsy György válaszlevelében utalt arra, hogy együttműködési megállapodást köt a két intézmény. Az MNB akkor nem válaszolt.

Egyelőre nincs írásos megállapodás

Most választ küldtek az RTL megkeresésére. Ebben azt írták, az MNB és a Szuverenitásvédelmi Hivatal között jelenleg

nincs megállapodás, ha pedig lesz is, akkor kötelesek betartani a hatályos európai uniós és magyarországi jogszabályi előírásokat.

Mint írtunk róla, sötét időket idéz a magyar szuverenitás védelmét elősegítő rendszer. A Szuverenitásvédelmi Hivatalnak (SZH) ugyanis több kulcsfontosságú állami intézmény vezetője is pozitív választ adott azokra a megkeresésekre, melyekben a hivatal a szervezetekhez információgyűjtésre vonatkozó kérésekkel fordult – derül ki a szervezetek közötti üzenetváltásokból, amelyeket az Átlátszó kiperelt. A felkérést üdvözlő szervezetek között van a központi bank, az adatvédelmi-, valamint a médiahatóság is.