Átlátszó: 19 milliárd forint értékben ajándékoztunk el koronavírus vakcinákat és lélegeztetőgépeket
15 országnak összesen 4 millió ajándék vakcina jutott.
A kormány úgy döntött, hogy Magyarország 4 millió adag vakcinát ad tovább más országoknak. A pandémia megjelenésének első fázisában 300 milliárd forintért beszerzett lélegeztetőgépeket is ingyen osztogatják egy ideje. Most a számokra fény derült, az Átlátszó összegyűjtötte novemberig pontosan hány ilyen tranzakcióra került sor és milyen értékben.
A vakcinák beszerzési ára hivatalos adatok szerint a következőképpen alakult:
- AstraZeneca: 1,78 Euró
- Janssen: 8,5 Euró
- Pfizer: 15,5 Euró
- Szputnyik V: 19,9 dollár (a kormány által nyilvánosságra hozott szerződés alapján)
- Moderna: 19 Euró
- Sinopharm: 31,5 Euró
Nemrég a Financial Times megírta, hogy az új uniós vakcinaszállítmányok árát megemeli a Pfizer és a Moderna, az előbbi 19,9, utóbbi 25,5 euróba fog kerülni, a gyártók azonban nem kommentálták a lap értesüléseit. Az eddig Magyarországra érkezett 25,9 millió adag koronavírus elleni vakcina 16,7 százalékát, valamivel több, mint 4 millió adag oltást adott tovább külföldre a kormány, melyek több mint fele (55,4%-a) adomány volt, vagyis semmit nem kellett érte fizetnie az azt megkapó országoknak.
Ennek alapján augusztus végén a kormány 4,5 milliárd forintértékben ajándékozott el oltóanyagot Magyarország, többségben Sinopharm vakcinát.
Az Átlátszó megjegyzi, hogy az AstraZeneca és a Pfizer továbbadására magyarázattal szolgálhat a lejárati határidő: mindkét oltóanyag viszonylag rövid ideig, fél évig használható fel. Gulyás Gergely is megerősítette ezt nyáron, amikor elmondta hogy olyan készletekből történik a vakcinák kölcsönzése más országoknak, amelyeknek a szavatossági ideje a közeljövőben lejár, így mi is jól járunk, mert olyanokat kapunk majd vissza, amelyek tovább eltarthatók. A leghosszabb a szavatossági ideje a Sinopharmnak és a Janssennek van, mindkettő két évig használható fel.
A november 9-ig beérkezett vakcinák alig több mint felét (53%-át) használtuk fel, jelenleg 9 milliónál is több vakcina áll raktárban, ami 81 milliárd forintnak felel meg. Ebből csak a kínai 35 milliárdot ér.
(Kiemelt képünk: Kecskemét, A kínai Sinopharm koronavírus elleni oltóanyagát veszi ki a hűtőből a kormányhivatal munkatársa Kecskeméten, a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályán, ahol átadják a vakcinákat a háziorvosoknak 2021. március 23-án. Fotó: MTI/Bús Csaba)