Át kell rajzolni a választókerületeket Budapesten, mert kevesebb képviselőnek jut hely 2024-ben

Budapest több kerületében is át kell rajzolni az egyéni választókerületeket a jövő júniusi önkormányzati választás előtt ugyanis a lakosságszám csökkenése miatt kevesebb képviselői mandátumot osztanak ki – tudta meg a Telex. A Szabad Európa kedden közölt riportja arról számol be, hogy kik lehetnek a 2024-es önkormányzati választás főszereplői. 

2023. október 17., 20:23

Szerző:

A Belügyminisztérium múlt héten küldte el a Nemzeti Választási Irodának (NVI) a szeptember elsejei lakosságszám–adatokat. Az adatokat az NVI közleménye szerint továbbították a helyi és területi választási irodák vezetőinek, azaz a jegyzőknek a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek jövő évi általános választásához kapcsolódóan október 31-ig határozatban állapítják meg a képviselő-testület, illetve a közgyűlés megválasztandó tagjainak számát. A Telex birtokába került dokumentum szerint öt fővárosi kerületben történt változás a fenti sávokban 2019-hez képest, Budapesten így összességében 11-gyel kevesebb képviselő dolgozhat jövő októbertől.

Magyarországon várhatóan 2024. június 9-én, vasárnap közös eljárásban, egyszerre tartjuk az Európai Parlament tagjainak, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők választását.

A törvény előírja, hogy milyen módon kell kiszámolni a képviselői mandátumok számát. A 10 ezernél nagyobb lakosú településeken és a fővárosi kerületekben egyéni választókerületben vagy kompenzációs listán juthat mandátumhoz egy képviselő.

  • 25 ezer lakosig 8 egyéni választókerületi és 3 kompenzációs listás mandátumról,
  • 50 ezer lakosig 10 egyéni választókerületi és 4 kompenzációs listás mandátumról,
  • 75 ezer lakosig 12 egyéni választókerületi és 5 kompenzációs listás mandátumról,
  • 100 ezer lakosig pedig 14 egyéni választókerületi és 6 kompenzációs listás mandátumról dönthetnek a választók.
  • A 100 ezernél nagyobb településeken vagy kerületekben minden további 10 ezer lakos után eggyel nő az egyéni választókerületben, és minden további 25 ezer lakos után eggyel a kompenzációs listán választott képviselők száma.

A Belügyminisztérium adatai szerint idén szeptemberben mintegy 63 ezerrel kevesebben élnek Budapesten, mint 2019 januárjában. Újpesten (IV. kerület) és Csepelen (XXI. kerület) volt a legjelentősebb csökkenés, és egyedül Budafok-Budatétény (XXII. kerület) lakossága nőtt az elmúlt négy és fél évben.

25 ezer alá csökkent Budapesten az I. és az V. kerület lakosságszáma. Jövő júniusban már csak 8 választókerület lesz a budavári önkormányzatban és Belváros-Lipótvárosban, és 3-3 képviselő kerülhet be a testületbe a kompenzációs listáról. Három képviselővel kevesebb ül majd a XV. kerületi önkormányzatban is, miután itt 75 ezer alá csökkent a lakosság száma. Itt is két választókerületet kell megszüntetnie a jegyőznek, és egy listás mandátummal is kevesebbre kell számítaniuk a jelölteknek. Kisebb képviselő-testület alakul a jövő júniusi önkormányzati választás után a XI. kerületben és XIV. kerületben is, mindkét helyen 1-1 mandátummal kevesebbet osztanak ki. Újbudán 17 helyett csak 16 egyéni választókerület lesz, míg Zuglóban a jegyzőnek az eddigi 15 helyett 14 választókerületet kell megrajzolnia. 

A nehezen formálódó ellenzéki tárgyalásokat minden bizonnyal nem segíti, hogy több kerületben 2019-hez képest kevesebb képviselőjelölti helyet kell szétosztaniuk egymás között a pártoknak, míg a választókerületek átrajzolása megnehezíti az előzetes becsléseket. 

A Szabad Európa átfogó riporot készített arról, hogy kik lehetnek a 2024-es önkormányzati választás főszereplői. Zuglóban biztosan indul az polgármesteri székért Horváth Csaba,  a Fidesznek még mindig nincs főpolgármester-jelöltje, az ellenzék castingol és beindult egy-egy kerület fölött a marakodás is. Az is kiderül Benyó Rita riportjából, hogy kik tartják jó ötletnek az elővalasztást.

(Budapest illusztráció. Fotó: Karácsony Gergely főpolgármester Facebook oldala)