Árammal sem bírjuk már ezt a hőséget
Légkondival hűti magát a magyar, ami nem csak a villanyszámlán látszik majd, a rendszert is leterheli. Egyelőre nem alakít az európai gázárakon a hőség, de aki teheti, menjen vízpartra vagy ültessen fát.
Két fontos információ is napvilágot látott a múlt héten, amelyek a hőség és az energiapiac kapcsolatára világítanak rá. Az egyik szerint múlt szerdán, július 12-én soha nem látott villamosenergiafogyasztás jellemezte az országot, a betörő hőhullám miatt a magyar villamosenergia-rendszer bruttó terhelése 6093 MW-ot ért el. Ráadásul idén nem ez volt az első nap, amikor jócskán 6000 MW feletti terhelés érte a Mavir által működtetett rendszert. Az extrém hőmérséklet miatt ugyanis egyre többen próbálnak ez ellen tenni, például légkondicionálókkal, ami visszaköszön a fogyasztási adatokban – írja az mfor.
Az árak emelkedése miatt a idei éves rekord még mindig jócskán elmarad minden idők legnagyobb rendszerterhelésétől és fogyasztásától, amelyet 2021-ben mértek, ami 6940 MW volt. A fogyasztási trendeket, a kormányzati előrejelzéseket és a klímaváltozás hatásait tekintve a következő időszakban egyre több és több villamosenergiára lesz szükség Magyarországon. Ezt a többletigényt lehet importból biztosítani, ami a tavalyi energiakrízis tapasztalatai szerint komoly kockázatokkal jár, és lehet hazai termelésben előállított energiából fedezni. Elvileg a kormány is inkább ezt szorgalmazná.
Múlt csütörtökön a Paksi Atomerőmű honlapján azt írta, hogy a Duna vízhőmérséklete az erőmű mérési szakaszánál elérte a 29,72 Celsius-fokot, ezért 16 óra 30 perctől a 2., 3. és 4. blokkokon összesen 240 megawatt leterhelést hajtanak végre. A Duna hőmérséklete ugyanis nem haladhatja meg a 30 fokot, ha ez megtörténik, akkor a múlt heti esethez hasonlóan teljesítménycsökkentést kell elrendelni.
Paks 1 és 2 egyszerre aligha tud majd a nyári hőségben egyszerre üzemelni.
A Duna hőmérsékletének függvényében az elmúlt években a nyári időszakban az 1700 MW-hoz volt közelebb a termelés, miközben a névleges kapacitás 2000 MW. A napokban Franciaországban a Rhone folyó mentén fekvő két atomerőműben is bevezettek a magas hőmérséklet miatt teljesítménykorlátozást. Amíg ez az állapot fenntartható, addig valószínűleg a kisebb-nagyobb leállások, korlátozások csak mérsékelt hatással lesznek az európai gázárakra.
(Kiemelt képünkön: A Paksi Atomerőmű főbejárata. Fotó: MTI Fotó: Kovács Tamás)