2020 volt az eddigi legmelegebb év Európában
A Európai Unió Copernicus Klímaváltozási Szolgálatának jelentése szerint 2020 globálisan is a három legmelegebb év egyike volt, mióta feljegyzések készülnek erről.
A 2020-as esztendő volt a legmelegebb Európában a feljegyzések kezdete óta - közölte az Európai Unió Copernicus Klímaváltozási Szolgálata (C3S) csütörtökön Londonban közzétett európai klímajelentésében.
Bár tavaly nyáron kevesebb volt a hőhullám, mint a korábbi években, összességében még így is nőtt az átlaghőmérséklet. Az ősz és a tél soha nem volt melegebb, mint 2020-ban, sőt a téli átlaghőmérséklet 1,4 fokkal haladta meg a korábbi rekordot és 3,4 Celsius fokkal az 1981 és 2010 között harminc év átlagát. Különösen magas volt hőmérséklet Északkelet-Európában - írja az MTI.
A jelentés szerint 2020 globálisan is a három legmelegebb év egyike volt, és különösen aggasztó a hőmérséklet emelkedése Szibéria sarkvidéki térségében, ahol átlagban 4,3, helyenként 6 fokkal melegebb volt a szokásosnál. Az elmúlt 5 év globális átlaghőmérséklete 1,2 fokkal haladta meg az 1850 és 1900 közötti, az iparosodás előtti átlagot. Az Északi-sarkvidék eddigi második legmelegebb évét tapasztalta meg az 1981-2020-as átlagot 2,2 Celsius-fokkal meghaladó értékkel.
Az üvegházhatást okozó gázok légköri koncentrációja sem volt még olyan magas a műholdas mérések 2003-as kezdete óta, mint 2020-ban, bár egyes gázok esetében eltérő volt a növekedés: míg a szén-dioxid-koncentráció a legutóbbinál kisebb mértékben emelkedett - legalábbis részben vélhetően a pandémia miatt -, a metánkoncentráció gyorsuló ütemben nőtt.
(Kiemelt képünk illusztráció: Emberek egy köztéri szökőkútban frissülnek fel a Madrid Rio parkban, Spanyolországban, 2019. június 27-én. Fotó: Szputnyik/AFP | Alejandro Martinez Velez)