Szívbetegség és hőség: erre figyeljen a kánikulában!

A hőség mindenkit megvisel, ám a szívbetegség külön kockázatot jelent. 

2024. július 16., 11:04

Szerző:

A szívbetegség akkor is komoly élettani kockázatot jelent, ha éppen nincsen 40 fok. Az orvosok ezért több jó tanáccsal is ellátják a szíve a rendszeresen kontrollokon kívül is érdemes meglátogatniuk a kardiológust, ha nyáron szokatlan tüneteket tapasztalnak, vagy ha éppen belevágnának egy edzésprogramba. Bizonyos szívgyógyszerek, például a béta-blokkolók, a vízhajtók, vagy a kalciumcsatorna blokkolók fokozhatják a szervezet melegre adott reakcióit. Ez persze nem jelenti azt, hogy csak a gyógyszerszedőknek kell elővigyázatosnak lenniük, az idősebbek, akiknek kezeletlen magas vérnyomásuk van, vagy csak időnként "rendetlenkedik a szívük" szintén fokozott óvatosságot kell, hogy tanúsítsanak – írja az Egészségkalauz.

Az 5 legfontosabb nyári tanács szívbetegeknek

Igyon elegendő vizet!

Rendszeresen kortyoljunk vizet, különösen, mialatt és miután fizikai aktivitást végeztünk. Ez alatt akár olyan könnyű mozgásokat is érthetünk, mint kertészkedés, otthoni munkák vagy séta. Ha unalmasnak találjuk a tiszta vizet, facsarjunk bele valamilyen gyümölcsöt, de a túl sok koffeines ital és az alkohol a melegben különösen kerülendő! 

Védekezzen a nap ellen!

Nem csak a szívbetegeknek fontos a naptej-használat, mindenkinek ajánlatos legalább 15 faktoros naptejet használni a szabadban tartózkodáskor. A széles karimájú kalap, a napszemüveg és a könnyű, jól szellőző, nem szoros öltözék is megóvhat a túlhevüléstől

Tartson szünetet!

Még a legkönnyebb tevékenység esetén is ajánlatos rendszeres szünetet tartani a szívbetegeknek, amikor leülnek, akár lefekszenek, esetleg lezuhanyoznak és regenerálódnak egy kicsit.

 

Figyeljen ezekre a tünetekre!

A szívbetegeknek és a környezetüknek is tisztában kell lenniük azokkal a jelekkel, amelyek a meleg miatti kimerültségre, vagy akár hőgutára utalnak. Az előbbire utaló tünetek a fejfájás, a szédülés, a gyengeség, a hányinger, a sötét színű vizelet – írja a lap.

Nemcsak a szívbetegségben szenvedőknek: így védekezzen a kánikula ellen

A szakemberek azt tanácsolják, hogy mindenki igyekezzen fenntartani a lakás hűvösségét azzal, hogy besötétít, a szellőztetést pedig érdemes a késő esti órákra időzíteni, amikor egyrészt nem kell beengedni a napsugarakat, másrészt némileg csökken a külső hőmérséklet. A ventilátorok és klímaberendezések használata most indokolt, de senki nem vigye túlzásba, ne a közvetlen környezetében működtesse ezeket az eszközöket, ugyanis akár meg is fázhat.

Fontos tudni, hogy a kánikulát rendkívül magas UV-B sugárzás kíséri, ami mindenkire veszélyt jelent. Akár már 10 perc alatt is le lehet égni napközben, de a napon való tartózkodást 11 és 15 óra között senkinek nem javasolják. Szabadtéren is csak akkor szabad hosszabb időt eltölteni, ha valaki strandolni megy, a vízpart közelében a hőség elviselhetőbb, de ilyenkor is árnyékban kell tartózkodni, illetve gondoskodni a megfelelő fényvédelemről.

Azzal is számolni kell, hogy a hőség a vezetési képességeket is negatívan befolyásolja, ráadásul türelmetlenebbé válunk, különösen ha a tűző napon dugóba kerülünk. A szakemberek mindenkinek azt javasolják, hogy induljon el időben. Gyalogosan akár egy rosszullét is bekövetkezhet a rohanás miatt, autót vezetve pedig figyelmetlenebbé válhat bárki, ami balesetekhez vezethet.

A folyadékfogyasztást nem lehet eléggé hangsúlyozni: akár otthon tartózkodik valaki, akár zárt térben, akár a szabadban, minden esetben ügyelni kell arra, hogy legalább 2-3 liter folyadékot fogyasszon, hiszen önmagában a verejtékezés is felboríthatja a folyadékháztartást.

(Fotó: Freepik)

A kint tartott kutyák kutyaházának télietése egyszerű, de fontos feladat, ha nem szeretné, hogy négylábú barátja komoly egészségügyi problémákkal nézzen szembe.