13 szerencsehozó szokás, amivel megalapozhatja az újév sikerét
Az újévhez számos szokást kapcsol a néphagyomány, ami megalapozhatja a következő esztendő sikerét.
A szilveszter és az újév napja talán az a két nap az évben, amelyhez a legtöbb szokás kapcsolódik. Ezeket a szokásokat többnyire azok az emberek is megtartják, akik egyébként nem hisznek a babonákban. A szilveszteri szokások közös célja eredendően az, hogy a következő évre egészséget, bőséget, szerencsét, boldogságot varázsoljanak. Lássuk, mit tehetünk, hogy szerencsésen induljon a következő évünk!
Újévi szokások, amelyek garantálják, hogy sikerekben gazdag legyen az új esztendő
1. Az év első napja megmutatja, milyen lesz a többi
Amit az év első napján teszel, azt teszed egész évben! Sokan emiatt még egy rövid délutáni szunyókálásra sem dőlnek le, nehogy betegséget, ágyhoz kötöttséget teremtsenek maguknak az új esztendőre.
Nem érdemes vitázni, veszekedni sem az újév első napján, hacsak nem akarjuk az egész évet torzsalkodással tölteni.
Aki korán kel, egész évben friss lesz, aki viszont gyengének és betegesnek érzi magát, esetleg valamilyen betegséggel küzd az újév első napján, az ne számítson másra az új esztendőben sem.
Ne szomorkodjon, hacsak nem szeretne egész évben szomorkodni!
2. Ne takarítson!
Újévkor nem szabad takarítani, a szemetet pedig egyenesen tilos kivinni a házból, mert ezzel a szerencsét visszük ki a házból. Vannak tájegységek, ahol semmit sem adnak ki a házból ezen a napon.
3. Ne mosson!
Mosni is tilos újév napján, mert elviszi a szerencsét! Tilos teregetni, mert az „kiterítést”, halálozást jelent a családban az öregek szerint!
4. Rendezze a tartozásokat!
Nem jó tartozással átmenni az új évbe, mert akkor a következő esztendőben is kifolyik a kezünk közül a pénz.
5. A baromfi és a pulyka boldogan kapirgálhat újévkor
Újév napján tilos baromfit enni, mert az hátrafelé kapirgál, és így elkaparja a szerencsénket. Pulykát enni pedig azért szerencsétlen dolog, mert mérget, dühöt hoz a házhoz.
6. A halaknak sem kell tartaniuk az emberek étvágyától
Halat enni is tilos újévkor, mert a hallal elúszik a bőség és a szerencse. Akik folyók mentén élnek, ők viszont bátran fogyasszanak halételeket, mert „ahány pikkely, annyi szerencse” vár rájuk. Aki halat eszik újévkor, kezdje a hal farkánál, mert így nem tud elúszni a szerencséjével!
7. Ezt egye újév első napján!
Az újév bőségét a bőséges táplálkozással is bevonzhatjuk. Újévkor disznót kell enni, hogy kitúrja a szerencsét. Egye meg a malac fülét, farkát, körmét és a csülkeit, mert ezek hozzák meg a szerencséjét.
Aki vegetáriánus, annak sem kell lemondani az újévi szerencséről, ha a szemes terményeket részesíti előnyben. Egyen kölest, rizst, lencsét, babot, ez mind-mind szerencsét hoz!
Fotó: RitaE via Pixabay
Függessze fel a diétát, és egyen édeset!
Aki újév napján édeset eszik, annak az egész éve édes lesz. Ha igazán hosszú életet és hatalmas bőséget szeretne teremteni, akkor készítsen többféle rétest újév első napjára.
A hiedelmek szerint nemcsak a rétest lehet hosszúra nyújtani, hanem a boldogságot és az életet is.
Minél több töltelék van a rétesben, annál boldogabbak leszünk az új esztendőben.
8. Szegjen kenyeret!
A régi szokások szerint a kenyér megszegésével biztosíthatjuk, hogy a családnak nem kell egész évben mellőznie a kenyeret.
Üzletasszonyok és üzletemberek: az újév lesz a gyümülcsnap!
Ha szeretné, hogy az újévben is gyümölcsöző legyen az üzlet, egyen gyüölcsöt újév napján. Alma fogyasztása esetén számoljuk meg a magvakat: ahány mag, annyi siker üti a markunkat.
9. Az állatok pocakját is tömje meg!
Újév napján ne sajnáljuk az ételt és az italt az állatoktól, hiszen akkor egész évben gazdag lesz az ellátás.
A hagyományok szerint hogyha a kutyák megtömik a bendőjüket, akkor gazdagság vár az egész évben.
10. Legyen tele a kamra, a hűtő, sőt, még a cukortartó is!
Az újév bőségteremtésének módja, ha tele a kamra, a hűtő, és feltöltjük a kávétartót, cukortartót, sótartót, bors tartót, lisztes edényt.
Ha ezek tele vannak, egész évben bőségben élünk, de ha üresek, akkor szükséget szenvedünk ezekben a dolgokban.
Nem csak a kamrát, a zsebeket meg kell tölteni, a pénztárcákat tele kell rakni pénzzel, hogy az év során ez legyen a jellemző.
Fotó: viarami via Pixabay
11. Süssön szerencsepogácsát!
Sok családban szokás volt szilveszter napján szerencsepogácsát sütni. A szerencsepogácsa úgy készült, hogy a sima pogácsák egyikének közepébe érmét tettek. A babonák szerint annak, aki megtalálja az érmét, bőséges lesz az újéve.
Figyeljünk rá azonban, hogy a pogácsáknak éjfél előtt el kell fogyniuk, különben az ellenkezőjére fordul a jóslat.
12. Álljon ellen a Temunak!
A babonák szerint rengeteg kiadással számolhatnak azok, akik az év első napján nagy értékű holmikat vásárolnak.
13. Figyelje az első újévi látogatót!
Ha ekkor rosszkedvű vendég érkezik, abban az évben sok bánat éri a ház népét.
Ha január elsején egy férfit enged először a lakásba vagy házba, az szerencsét hoz, tartják az öregek. A nők sajnos épp elviszik a szerencsét, így ezen napon jobb, ha az urak nem engedik előre a hölgyeket.
Végül egy bónusz tanács: Szilveszter éjjelén pontban éjfélkor az összes ajtót ki kell tárni, hogy az óév kimehessen. Ugyanis ha nem távozik, az újév nem tud bejönni.
(Kiemelt épünk illusztráció. Fotó: Bru-nO via Pixabay)