3 szerencsét hozó étel – ezeket fogyassza szilveszterkor!
A hagyományok szerint ez a 3 étel szerencsét hoz az új esztendőre, ha szilveszterkor vagy újév napján fogyasztják.
Minden évben érdemes újra átvenni ezeket a szerencsét hozó recepteket, nehogy megfeledkezzünk a félig-meddig komolyan veendő hagyományokról, népszokásokról. Szóval a babonák szerint tilos a most következő napokban csirkét vagy más baromfit enni enni, mert elkaparja a szerencsénket, de halat se fogyasszunk, mert az meg elúszik vele. Marad tehát a disznó és a marha, bár a legújabb szokások azt rebesgetik, hogy aki húsmentesen étkezik szilveszterkor, az lesz egész évben szerencsés!
Császárhús fűszeres burgonyával
A szilveszteri hagyomány szerint tehát sertéshúst fogyasszunk az óesztendő utolsó napján, ugyanis a malac az orrával kitúrja a szerencsét nekünk az újévre.
Elkészítési idő: 45 perc
Hozzávalók (4 személyre):
- 1,5-2 kg császárhús
Páchoz:
- 1 ek só
- 1 tk kakukkfű
- 1 tk rozmaring
- 1 tk majoránna
- 1 tk őrölt színes bors
- fél tk őrölt zöld bors
- 5-6 gerezd fokhagyma
- 2 dl húsalaplé
Fűszeres sült krumplihoz:
- 1 kg sütnivaló krumpli
- 2 dl pecsenyezsír (a hús sütésénél visszamaradt zsír)
- 1 tk só
Elkészítés:
1. Pucoljuk meg a fokhagymát, majd vágjuk vékony szeletekre. A sót és a fűszereket keverjük jól össze.
2. Vegyünk egy szép nagy császárhúst, irdaljuk be, majd alaposan kenjük be a fűszeres keverékkel. A bevagdosott résekbe nyomkodjuk bele a korábban felvágott fokhagymát, majd fóliába csomagolva tegyük néhány órára, vagy akár egy éjszakára a hűtőbe a húst, így az ízek kellően összeérnek.
3. Egy tepsibe öntsünk 2 dl húsalaplét, majd mehet bele a hús a bőrös részével lefelé, ezután fóliával fedjük le és mehet is az előmelegített sütőbe. 120 fokon 2 órán át pároljuk, majd ha ezzel kész vagyunk, vegyük ki a sütőből. Fordítsuk meg a húst, a bőrös részével felfelé, most szintén fedjük le fóliával, majd tegyük vissza a sütőbe további egy órára.
4. Amikor már szépen megpárolódott a hús, vegyük le a fóliát, állítsuk a sütőt 200 fokra és süssük a húst pirosra, a bőrt finom ropogósra. A sütőből kivéve hagyjuk a húst legalább fél órát állni, mielőtt tálalnánk.
5. Miután megpucoltuk a krumplit, vágjuk vékony szeletekre. tegyük tepsibe, öntsük rá a pecsenyezsírt, sózzuk meg, majd keverjük össze alaposan. 150 fokon kb. 50 percig süssük sütőben, a sütési idő felénél érdemes átforgatni kicsit. Amikor megsült a krumpli, öntsük le róla a zsírt.
(Kép: Shutterstock)
Tejfölös lencsefőzelék sült kolozsvári szalonnával
A másik klasszikus szilveszteri étel természetesen a lencse, amivel azt manifesztálhatjuk étkezés közben, hogy a következő évünk gazdag legyen. A lencse szemei a pénzérméket szimbolizálják, amiből minél többet eszünk, annál bőségesebb évünk lesz. A következő a jól bevált recept.
Elkészítési idő: 30 perc
Hozzávalók (4 személyre):
- 4 - 6 ek zsír vagy olaj
- 300 g kolozsvári vagy másmilyen húsos szalonna
- 1 fej hagyma (150 g)
- 4 - 5 gerezd fokhagyma
- 1 tk őrölt kömény
- fél ek cukor
- kb. 800 ml víz (vagy alaplé)
- 1 kg konzerv lencse
- 1 ek mustár
- 150 g tejföl
- 3 db babérlevél
- só
- bors
- petrezselyem a tálaláshoz
Elkészítés:
1. A szalonna bőrét levágjuk, majd egy lábasban megpirítjuk minden oldalát az olajon. A szalonnát kivesszük, és ugyanebben a lábasban lepirítjuk a felszeletelt hagymát, fokhagymát, rádobjuk a köményt és a cukrot, ráöntjük a vizet és a leszűrt lencse felét, majd felforraljuk, és 5-10 percig lassú tűzön hagyjuk főni.
2. Hőkiegyenlítéssel belekeverjük a mustárt és a tejfölt. Ezután kivesszük a szalonna bőrét, és az egészet egy turmixgép segítségével pürét készítünk belőle. Visszaöntjük a lábasba, majd a maradék lencsét is hozzátesszük a szalonna bőrével és a babérlevéllel együtt. Újabb 5-10 percig lassú tűzön rotyogtatjuk, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.
3. A korábban megpirított szalonnát kb. egy centi vastag szeletekre vágjuk, ezt követően 200 fokra előmelegített sütőben 5-10 percig sütjük. A lencsefőzeléket igény szerint petrezselyemmel és tejföllel, illetve a sült szalonnával tálaljuk.
Mákos guba
Az apró szemű mák a lencséhez hasonlóan a jólétet, a gazdagságot, a bőséget szimbolizálja, ezért ezt is bátran ehetünk szilveszterkor. Ha maradt még mákos bejgli, akkor mindenképpen toljunk be belőle egy szeletet, de készíthetünk a szilveszteri vacsorához mákos gubát is. Íme egy klasszikus recept.
Hozzávalók:
- 1 vaníliás pudingpor
- 5 evőkanál cukor
- 1 evőkanál vaníliás cukor
- 1 liter tej
- 15 deka mák + 8 dkg cukor
- 6 tejes kifli
Elkészítés:
1. Elkészítjük a pudingport az extra mennyiségű tejjel, egy kis citromhéj is reszelhető bele, ha éppen van otthon.
2. Összedaráljuk a mákot és a cukrot.
3. Felvágjuk a kifliket, meglocsoljuk őket a vaníliaszósszal és megszórjuk mákkal, és már fogyasztható is.
4. De betehetjük a sütőbe is néhány percre egy kivajazott tepsiben, kicsit megsütve szintén finom!
(Kiemelt kép: Shutterstock/Michelle Patrick)