Mentes ételek: nem kizárt, hogy hiba fogyasztani őket
Egy több a kérdőjel az úgynevezett reform és mentes ételek körül. A szakember most elmondja, mire kell figyelni.
Glutén vagy laktóz nélküli, úgynevezett mentes ételek fogyasztása szükségtelen az egészséges emberek számára. Sőt, nem kizárt, hogy ezekkel még több kalóriát viszünk be, mintha a hagyományos élelmiszereket fogyasztanánk – írja az Egészségkalauz.
Minden mentes ételek, de tényleg jó ez?
Szabó Adrienn, a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika dietetikusa szerint időről-időre újabb trendek jönnek divatba, például a vegán, a paleo vagy a ketogén, és olyan alapanyagokat tartunk egészségtudatosnak, mint a kézműves, bio, reform vagy minden mentes. Utóbbinak a nevében is benne rejlik az ellentmondásossága.
A szakember állítja, az egészséges táplálkozás kulcsa a változatosság. Szerinte a magyar konyhával nem feltétlenül az a baj, hogy sok húst fogyasztunk, hanem hogy egyoldalú, mert legtöbbször sertéshússal és zsírral főzünk, kevés zöldséget és gyümölcsöt használunk és egysíkúan készítjük a köreteket.
„Lehetne például egy pörkölthöz fele-fele arányban csirkehúst és valamilyen hüvelyest (csicseriborsó, borsó, lencse) is használni, valamint állati zsiradék helyett olíva-, repce vagy napraforgó olajat. A növényi eredetű telítetlen zsírsavakkal ugyanis kompenzálhatjuk a telített zsírok gyulladásfokozó hatását” – mondja a dietetikus.
Szabó Adrienn szerint a magyar konyhában a hagyma és a pirospaprika jó dolog, hiszen ezek valójában zöldségek, bátran használhatók, kevés zsiradékon elkészítve. A zöldfűszerek változatosabb alkalmazása is javasolt, mert intenzív használatuk mellett kevesebb sózásra van szükség, és a szervezet antioxidáns folyamatait támogatják.
A köztudatban úgy él, hogy bizonyos összetevők vagy ételek károsak. A glutén egy egyszerű fehérje, és csak cöliákia (gluténérzékenység) esetén okoz problémákat. Ha valaki puffadást tapasztal kenyérfélék fogyasztása után, érdemes kivizsgáltatni, hogy fennáll-e ez az autoimmun betegség. Negatív eredmény esetén gondolhatunk arra, hogy a panaszokat a gyorskelesztett pékáru okozza, mivel ahhoz gyakran adalékanyagokat és esetleg gyengébb minőségű lisztet használnak
– mondja Szabó Adrienn. Ilyenkor érdemes lehet a valódi kovászolt pékárut keresni, ami csak liszt, só és víz felhasználásával készül.
A hasi diszkomfort hátterében az is állhat, hogy az egyoldalú étkezés miatt (kevés zöldség, gyümölcs, olajos mag, hüvelyes és teljes értékű gabona) nem elég diverz a bélflóra, mely így nem tudja kellően támogatni az emésztést. A mikrobiom rendbetételére a minél színesebb, vegyes étrend javasolt. Dietetikus segítségével érdemes lehet megpróbálni az úgynevezett FODMAP diétát is, mely az átmeneti, tüneti kezelésnek elfogadott módszere.
A tej sem okoz gyulladást, ugyanakkor tápláló, teljes értékű fehérjeforrás, amelynek fogyasztása, bizonyos mennyiségben, szinte minden korosztály számára javasolható. A tejcukor (laktóz) bontó enzimünk (laktáz) az életkor előrehaladtával azonban csökkent mennyiségben termelődhet, ezért természetes jelenség, hogy sokan nem tolerálják jól a tejet. Számukra jó alternatíva lehet a kevesebb tejcukrot tartalmazó, könnyebben emészthető kefir vagy joghurt.
Szintén téves feltételezés, hogy az ún. mentes alapanyagok kalóriamentesek vagy energiaszegények. Ha cukor helyett például datolya cukrot használunk, annak ugyanakkora a kalóriatartalma, mint a cukornak, és a datolya őrleménynek sem sokkal kisebb az energiatartalma. Inkább javasolt az édességfogyasztáson csökkenteni, mint újabb és újabb cukor-alternatívákat keresni – javasolja a dietetikus, hozzátéve: az olajos magvakból készült liszt kalóriatartalma még sokkal magasabb is lehet, mint a búzaliszté – írja a lap.
Gyomorpanaszok és magas vérnyomás ellen is hatékony ez a zöldség
Bár nem ez a legnépszerűbb zöldség, de a sóska annyira sok, az egészségre nézve hasznos tulajdonsággal rendelkezik, hogy ebből mindenkinek érdemes lenne többet fogyasztania – hívta fel a figyelmet a Dívány.hu.
Kétségtelen, hogy az ízét tekintve megoszlanak a vélemények, már csak azért is, mert gyerekként a spenóttal együtt sokknál tiltólistára kerül, és később, már felnőttként kevesen jutnak el odáig, hogy valóban megkóstolják ezeket az egyébként rendkívül egészséges növényeket.
A sóska a keserűfűfélék családjába tartozik, és nagy előnye, hogy évelő növény, amely a veteményeskertben is jól érzi magát. Minden része fogyasztható, számos ízletes étel alapanyaga lehet, sőt akár gyógyászati célokra is fel lehet használni a növény bizonyos részeit.
A sóska nagyobb figyelmet érdemelne
Manapság egyre több egzotikus zöldség és gyümölcs elérhető, amelyek sokféle vitamint és árványi anyagot tartalmaznak, arról azonban nem szabad megfeledkezni, hogy hazánkban is rengeteg olyan növény lelhető fel, amelyek egészségesek és finomak.
A sóska alkalmas leves, főzelék, zöldséges tésztasaláta és gyógytea elkészítéséhez, és fűszerként is megállja a helyét. Aki nem szereti, általában a kissé savanykás ízére hivatkozik, ám ez ellensúlyozható tejföllel, fűszerekkel, illetve azzal, ha más zöldségekkel keverik össze. A burgonya, a sonkás ételek és a tejszínes mártások mellé kifejezetten illik az íze, érdemes kipróbálni.
Az egészségügyi hatásai közül említésre érdemes, hogy csökkenti a koleszterin- illetve a triglicerid-szintet, így hatékonyan képes felvenni a harcot a magas vérnyomás szemben, és mivel nagy mennyiségben tartalmaz rostokat, a gyomorpanaszokat is rendezheti. A puffadás, a székrekedés és az emésztési gondok megoldásában segítséget jelent, alacsony kalóriatartalma miatt pedig a fogyókúra alatt is bátran fogyasztható.
További részletek itt.
(Kiemelt kép: Shutterstock)