Evés közben jelentkezik a rák egyik leggyakoribb tünete – erre sokan nem is figyelnek

A pácienseknek kezdetben talán fel sem tűnik, de a rák első jelei így is megmutatkozhatnak.

2024. november 19., 16:09

Szerző:

Egy daganatos betegség esetén kulcsfontosságú, hogy minél hamarabb diagnosztizálják azt, hiszen ezen múlhat egy-egy kezelés sikere is. A rák bizonyos típusai alattomosan támadnak, ám a legtöbb esetben jelentkeznek bizonyos tünetek, amelyeket idejében felismerve maguk a páciensek is sokat tehetnek a gyógyulásuk érdekében – hívta fel a figyelmet a Kaliforniai Egyetem.

A legtöbben úgy gondolják, hogy a rák azonnal erős fájdalmakat okoz, amelyek annyira elviselhetetlenek, hogy mindenki azonnal orvoshoz fordul. A gyakorlatban azonban akár tünetmentes is lehet a betegség első stádiuma, vagy annyira enyhék és átlagosak is lehetnek a tünetek, hogy azoknak nem tulajdonítanak különösebb jelentőséget a páciensek. Éppen ebben rejlik a daganatos betegségek egyik legnagyobb veszélye: mire szakemberhez fordulnak az érintettek, előfordulhat, hogy a betegség már előrehaladott stádiumban tart.

A tünetek hétköznapi tevékenységek, vagy akár alvás közben is jelentkezhetnek, és amennyiben nem múlnak el, még akkor is orvosi kivizsgálást igényelnek, ha nem tűnnek különösebben veszélyesnek.

A rák így mutatkozik meg étkezés közben és után

A daganatos betegség típusától függően eltérőek lehetnek a tünetek is, ám az étkezési szokásokat, illetve az emésztőrendszer működését sok esetben még akkor is befolyásolják, ha nem a bélrendszert érintik. A vastagbélrák esetében fokozottan igaz, hogy megváltozik a beteg étvágya.

Intő jel lehet, ha az étkezés megkezdését követően nem sokkal teltségérzetet tapasztal, ahogyan az is, ha egyik napról a másikra étvágytalanság alakul ki, és ez napok múltán sem javul, illetve nem bizonyosodik be, hogy például egy vírusfertőzés okozza azt. A betegek egy része arról számolt be, hogy a korábban megszokott mennyiségeknek csak egy kis részét voltak képesek elfogyasztani.

Az is nagyon gyakori tünet, hogy a nehezebb ételek elfogyasztása után hasi diszkomfortérzet, fájdalom alakul ki, és idővel nem esnek jól ezek a fogások. Akár gyomorfájás vagy hányinger is jelentkezhet, ami tovább csökkenti az étvágyat. Az étkezéseket követő puffadás kiváltója akár gluténérzékenység vagy egyéb gasztroenterológiai probléma is lehet, de az okok között a rák is szerepel, így amennyiben ez egy rendszeresen fennálló probléma, szintén kivizsgálást igényel, annak ellenére is, hogy bizonyos ételek elfogyasztása után mindenkinél jelentkező, ártalmatlannak tűnő jelenségről van szó.

Ha a fentieket még nagyobb mértékű fogyás is kíséri, amely teljesen indokolatlan, tehát nem kíséri például egy újfajta, aktív sporttevékenység, biztosan nem várhat az orvos felkeresése.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)