8 módszer, amivel lassítható az öregedés
Íme, néhány módszer, amivel ha megállítani nem, lassítani lehet az öregedést. És igen: egyik sem bonyolult, csak tartani kell hozzá magunkat.
Egy új tanulmány szerint bizonyos életmódbeli szokások, így az egészséges táplálkozás, az elegendő testmozgás, vagy éppen a káros szokáso elkerülése vagy éppen abbahagyása lassíthatja a biológiai öregedés folyamatát. A Házipatika által közölt, Journal of the American Heart Association című folyóiratban májusban közzétett kutatás megállapította, hogy akik nyolc szívbarát viselkedési formát helyeznek előtérbe, alacsonyabb a szívbetegségek és az összes halálozási okok kockázata.
Egy ember biológiai életkora az egészségi állapotára utal, nem pedig arra, hogy mióta él. Akinek a biológiai életkora magasabb, mint a kronológiai életkora, az egy gyorsított öregedésnek nevezett folyamatot él át, és nagyobb valószínűséggel alakulnak ki nála bizonyos egészségügyi problémák. A bostoni Tufts Egyetem új kutatási eredményei szerint egyszerű életmódbeli változtatásokkal csökkenthető ez a kockázat. Az kutatáshoz több mint 5600 résztvevő adatait elemezték, akik átlagéletkora 56 év volt.
Az eredmények azt támasztották alá, hogy az életmódbeli tényezők befolyásolhatják az ember biológiai életkorát, és ezáltal a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a halálozás kockázatát. Mint kiderült, mind a nyolc fent említett életmódtényező együttesen csökkenti a szív- és érrendszeri kockázatot.
A kutatók tehát azt ajánlják, hogy
- a tápláló étrend,
- az elegendő mozgás,
- az alvás,
- a dohányzás kerülése,
- az egészséges testsúly fenntartása, valamint
- a vércukorszint,
- a vérnyomás és
- a koleszterinszint kezelése
élvezzen prioritást – írja a lap.
5 dolog, ami észrevétlenül felgyorsítja az öregedést
A mindennapi szokások értelemszerűen befolyásolják az egészséget, ám bizonyos dolgok – amik alapvetően teljesen ártalmatlannak tűnnek – észrevétlen módon gyorsíthatják fel az öregedést. Korábbi összeállításunkban ezeket szedtük össze.
Alváshiány, stressz
Az elégtelen alvás képes befolyásolni a hormontermelést, a bőr regenerálódását és az általános közérzetet is. A hosszú távú alváshiány sajnos a bőr idő előtti öregedéséhez és a szellemi éberség csökkenéséhez vezethet. Ezen túlmenően a stressz a másik dolog, ami negatívan hat a szervezetre: lassíthatja a regenerációs folyamatokat, ami gyorsabb öregedéshez vezethet. A kettő dolog pedig nagyban összefügg, hiszen a foylamatos alváshiány végső soron stresszt, frusztrációt válthat ki.
Túlzott cukorfogyasztás
A cukor nem csak a derékbőségnek árt. A túlzott cukorfogyasztás következtében beindul egy glikáció nevű folyamat, melynek során a cukor a szervezetben lévő fehérjérkhez kezd el kötődni. Ez azonban károsíthatja a kollagént és az elasztint, amik egyébként kulcsfontosságú szerepet játszanak a bőr feszességének és simaságának megőrzésében. Szóval a mértéktelen cukorfogyasztást már csak emiatt is érdemes parkolópályára tenni.
Mobileszközök használata
Egészen döbbenetes, de az okostelefonok és tabletek túlzott használata idő előtti ráncokhoz vezethet, főleg a nyak és a dekoltázs területén. Sőt, a képernyők által kibocsátott kékfény nagyban felgyorsíthatja a bőr öregedésének folyamatát. Így, ha egy mód van rá, próbálja meg minimalizálni az okoseszközök használatát. Például este, közvetlenül lefekvés előtt sem ajánlott nyomkodni a telefont, mert a már említett kékfény, az alváshiány okozója is lehet, ugyanis kutatások bizonyítják, hogy felboríthatja a cirkadián ritmst, ami miatt nehezebben aludhat el, éjszaka forgolódhat, napközben pedig extrém fáradtságot érezhet. Ahogy pedig már azt említettük a folyamatos alváshiány is gyorsíthatja az öregedést.
Elégtelen hidratálás
Bár a szakértők nem győzik hangsúlyozni a megfelelő mennyiségű folyadék bevitelének fontosságát, sokan még mindig figyelmen kívül hagyják ezt a dolgot. Pedig, ha nem iszik napközben eleget, akkor az a bőr kiszáradásához vezethet, aminek következtében aztán veszít a rugalmasságából. A test belső hidratálása nagyon lényeges a fiatalos megjelenés szempontjából, egy egészséges, felnőtt embernek nagyjából 2 liter vízre van szüksége, ám ez a nyári, foróbb időszakban lehet akár 2,5-3 liter is.
A fényvédelem
A fényvédelem sajnos csak az elmúlt pár évben kezdett el kiemelt figyelmet kapni, pedig hihetetlenül fontos dologról van szó. Az UV-sugarak ugyanis a bőr idő előtt öregedéséhez vezethetnek. Egész pontos arról van szó, hogy az UVA-sugarak, amik a barnulást idézik elő, a ráncok megjelenéséért és az idő előtt öregedés jeleinek kialakulásáért lehetnek felelősek, az UVB-sugarak pedig napégést és akár bőrrákot is okozhatnak.
(Fotó: MICROGEN IMAGES / SCIENCE PHOTO LI / SMD / Science Photo Library / AFP)