Vége a lazsálásnak! Ezeket a kerti munkákat ki ne hagyja januárban!

Januárban a kert még pihen, ám a kertész nem pihenhet. Mutatjuk, hogy melyek azok a kerti teendők, amiket nem szabad kihagyni januárban!

2024. december 28., 15:00

Szerző:

Csak a kert pihen, a kertész nem! Bizony már januárban neki kell állni a kerti munkáknak, mert ha ezt nem tesszük, tavasszal megbosszulja magát a kert elhanyagolása.

Ezt mindenképpen végezze el a kertben januárban!

A január a tervezés időszaka, ám vannak olyan kerti munkák is, amit a hólében, csípős időben is el kell végezni.

Tervezzük meg az ágyásokat!

Ideje megtervezni az ágyásokat! A következő évi vetésterv attól függ, hogy az adott parcellában az előző évben mit termeltünk. A vetésforgó nem csak a termesztés hatékonyságát növeli, de kevesebb esélyt ad a kártevőknek is a támadásra. Gondoljuk végig, mit szeretnénk vetni, tekintsük át, mely növény után mely növényt szerencsés az adott helyre ültetni, és ne feledkezzünk meg a vetőmagok beszerzéséről sem!

Az elmentett tervek jövő januárban is jól jönnek, amikor már nem emlékszünk rá, mit hova is ültettünk az előző szezonban.

Élezzük meg a szerszámokat!

Itt az ideje, hogy a kicsorbult ásót, kapát, lapátot mi magunk is kikalapálhatjuk, megreszelhetjük. A tompa csákányt, fejszét, baltát talán jobb szakemberre bízni, hogy megélesítse. Élezzük meg a metszőollókat, ágvágókat is, ha eddig nem tettük volna meg! Ne feledkezzünk meg az eszközök fertőtlenítéséről sem, hogy a következő szezonban csak a szerszámok álljanak készen, a gombák, vírusok nem!

Takarítsuk le a fék törzsét! Meszeljük újra a fákat!

Ha még nem tettük, az idősebb fák törzsének megtisztítását enyhébb téli napokon érdemes megtenni. Először kaparóvassal, azután drótkefével távolítsuk el a kéregripacsokat és az alatta meghúzódó, áttelelő kártevőket, kórokozókat. A munka megkezdése előtt terítsünk fóliát a fa köré és a kaparékot égessük el. 

Ha ősszel lemeszeltük a fákat, ellenőrizzük, hogy a csapadék nem mosta-e le a meszelést, és ha szükséges, meszeljük le újra a törzseket!

Permetezzen, ha nem fagy!

A tél eleji fagymentes napokban megfelelő az idő arra, hogy lepermetezzük a növényeket, így megelőzhetjük telet átvészelő rovarok és betegségek által okozott károkat. A kombinált mész, kén és olaj vagy réz összetételű permetezőszer a leggyakrabban használt téli kezelés. 

Ne permetezzünk, ha a hőmérséklet fagypont alatt van, vagy ha esik az eső, illetve erős szél fúj. Permetezzünk a használati utasításnak megfelelően.

Hasznosítsa újra a karácsonyfát!

Ha még megvan a vágott karácsonyfája, ne dobja el. Inkább vágja le az ágait, és hasznája azokat takaró mulcsként a kényes, vagy korán virágzó növények számára. Az örökzöldek levágott ágai természetes takarók a növények számára a hideg időben. Ezeket az ágakat újra lehet hasznosítani a komposztban, de helyben is mulcsolhatunk velük. A tűlevelű örökzöldek savanyú talajt hoznak létre, így különösen a rododenron és a hortenzia lesz hálás érte.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)