Betegségre utalhat, ha gyakran gyötri rémálom
A rémálom bármilyen furcsa borzasztóan hasonló mindenkinél. Üldöznek minket, erőszakoskodnak velünk, vagy egyszerűen csak olyan nyomasztó érzés lesz úrrá rajtunk, hogy azonnal felébredünk. A rémálmok szerepét sokszor elemezték már, egy új tanulmány szerint betegségre is utalhat.
Időnként mindenkinek vannak rosszabb éjszakái, az emberek 6-7 százalékát azonban rendszeresen gyötri rémálom. A Házipatika cikke szerint a rémálom gyakran valamilyen traumatizáló esemény (például autóbaleset, testi sértés, katonáknál összecsapás) újradolgozásai az agyunkban. Tore Nielsen, a Montreal Egyetem pszichiátriai karának professzora szerint, azonban a rémálom nemcsak a tipikus üldözéses jeleneteket takarja,bizonyos esetben teljesen hétköznapi jelenetek is rettegést válthatnak ki az álmodóból. Ha pedig ez a rettegés rendszeresedik, akkor stresszt és alvászavarokat eredményez, ezek pedig az egészségünkre is komoly hatással vannak.
Betegségre is utalhat a gyakori rémálom
Akinek rémálmai vannak, annak alvásideje megrövidül, ami egy sor komoly betegség (szívbetegségek, depresszió, stroke, cukorbetegség ) kialakulásának veszélyét is növeli. Az öngyilkossági kísérletek aránya is jóval nagyobb azoknál, akiket rendszeresen gyötörnek rémálmok. Ha a betegnél kezelésekkel sikerül csökkenteni a rémálmok számát, akkor ez általában a mentális egészségére is jó hatással van – tehát a rossz éjszakák nem a mentális betegségek tünetei, hanem éppen hogy okozói.
Egy új tanulmány szerint autoimmun betegségekre utalhat az, ha valakit gyakran gyötörnek rémálmok és ébrenlét közbeni lidércnyomások – írja az IFLScience. A kutatást több mint 600 lupuszos páciens és 400 orvos részvételével készítették. A lupusz egy krónikus autoimmun betegség, amely ízületi fájdalmakat, kiütéseket és kimerültséget okozhat. Ismert gyógymódja nem létezik, a tüneteit viszont gyógyszerekkel képesek kezelni.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)