Az erdei séta segít a memóriagondok leküzdésében, fokozza a kreativitást és csökkenti a stresszt
Ingyen rendelkezésünkre áll, mégsem élünk vele. Az erdei séta számos pszichikai és élettani pozitív hatással bír.
Bizonyára sokan megtapasztalták már az erdei környezet pozitív hatásait. Napjainkban nagyon sok lehetőség van arra, hogy az erdőben töltsük a szabadidőnket, de akár a szabadságunkat is, hiszen ma már akár erdei nyaralást is szervezhetünk. Jól is tesszük, ha minél több erdei sétán veszünk részt, hiszen nagyon pozitívan hat a fizikai és a mentális egészségre – írja a gyogyszernelkul.com.
A mentális problémákkal küzdőknek kifejezetten ajánlott az erdei séta
A természetben töltött idő javítja az alvást, és csökkenti a stresszt; ezzel párhuzamosan növeli a boldogságot és csökkenti a negatív érzelmeket.
A zöld környezetben való tartózkodás fokozza a figyelmet, a memóriát és a kreativitást nemcsak azoknál, akiknek nincsenek mentális betegségeik, hanem azoknál az embereknél is, akiknek depressziós tüneteik vannak.
A kutatások szoros kapcsolatot mutattak ki az ökoterápiában részt vevő személyek csökkent szorongása, stressz-szintje és depressziója, illetve a természetben töltött idő között.
A zöld környezet javítani tudja mind az egyén önbecsülését, mind a hangulatát. Ha még víz – tó, patak – is van a közelben, az tovább növeli ezeket a pozitív hatásokat.
Nézzük is, hogy miért olyan előnyös a stressz csökkentésében a természeti környezet! A természet egyedülálló képességgel rendelkezik az elme megnyugtatására és a stressz szintjének csökkentésére.
A természet hangjai, neszei, látványa olyan érzékszervi élményeket képesek teremteni, amelyek elősegítik az elme pihenését. A természeti környezetben töltött idő a stresszhormon, a kortizol és a stressz egyéb biomarkereinek csökkenéséhez vezet.
Az erdő hangai, színei és illatai lekötik az érzékeinket, csökkentik a szorongás és a feszültség érzését, és a stressz fiziológiai markereit is mérséklik.
A természet javítja a hangulatot és fokozza az általános jóllétünket. Tanulmányok szerint a zöld környezetben töltött idő fokozott boldogsághoz és elégedettség érzéséhez vezethet. A természetben több dopamint és szerotonint termel a szervezetünk, amelyek döntő szerepet játszanak a hangulat szabályozásában. A napfény pedig enyhíti a hangulati rendellenességeket is.
A természetben töltött idő javítja a memóriát, a figyelmet és a problémamegoldó képességeket. Egy 25 perces erdei séta jobban javítja a kognitív teljesítményt, mintha ezt a sétát egy városban tennénk meg. Ez különösen hasznos lehet az olyan személyeknél, akik valamilyen kognitív károsodással küzdenek.
A természet hatékony eszköz lehet a szorongás és a depresszió természetes kezelésében. A természetben ráhangolódunk a növényekre és állatokra, és nincs olyan sok időnk a saját problémáinkon aggodalmaskodni. Ez pedig bizonyítottan jó hatással van a mentális betegségekre.
A fizikai egészség és a mentális jóllét szorosan összefügg. A természet elősegíti a fizikai aktivitást, a testmozgást, ami pedig pozitívan befolyásolja a mentális egészséget. Az olyan tevékenységek, mint a kertészkedés, a kerékpározás vagy a természetben történő séta, javítják a fizikai erőnlétet, aminek eredményeként endorfinhormonok szabadulnak fel, ez pedig jó hatással lesz a hangulatunkra.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Eliasderfotograf via Pixabay)