Így függ össze a cukorbetség és a rák
A rák is benne volt a pakliban, amikor megvizsgálták a cukorbetegség szövődményeinek sorát.
A rák megnövekedett kockázatát is hozzá lehet adni a cukorbetegség szövődményihez. Egy tanulmány szerint a cukorbeteg nőkben 8 százalékkal magasabb a rák általános kockázata, a cukorbeteg férfiakban pedig 9 százalékkal nagyobb a kockázata, amikor a prosztatarák arányát nem vették számításba. A rák okozta halálozás kockázata is magasabbnak mutatkozott a cukorbetegekben: a nőkben 11, a férfiakban pedig 17 százalékkal volt nagyobb a kockázat – írja az Egészségkalauz.
A tanulmányt vezető Gabriel Lai, az amerikai Országos Egészségügyi Intézet (NIH) rákmegelőzéssel foglalkozó kutatója azt is elmondta, hogy egyelőre ismeretlen okokból a diabétesz érdekes módon a prosztatarák alacsonyabb kockázatával hozható összefüggésbe a férfiakban. Ha a prosztatarák arányát is beleszámították, a cukorbeteg férfiak általános rákkockázata 4 százalékra mérséklődött.
Az Amerikai Rákkutató Szövetség orlandói konferenciáján közzétett tanulmány során 295 287 férfi és 199 665 nő adatait vizsgálták, akik közül a 11 éves lekövetési időszak végén 55 888 férfiban és 26 364 nőben mutattak ki daganatos betegséget. Az eredmények alapján kiderült, hogy a májrák kockázata több mint duplája a cukorbetegekben. A végbélrák kockázata 28 százalékkal, a vastagbélrák kockázata pedig 15 százalékkal bizonyult magasabbnak a diabéteszes betegekben. Lai azt nyilatkozta, hogy a megnövekedett kockázatok mögött álló mechanizmus egyelőre nem egyértelmű, de több lehetőség is felmerülhet, amelyek azonosításához további kutatásokra lesz szükség.
Egy biztos, a cukorbetegségben szenvedő betegeknek tisztában kell lenniük a rák esetükben magasabb kockázatával, és részt kell venniük a rákszűréseken. Az olyan befolyásolható kockázati tényezőket, mint például a dohányzás, pedig abba kell hagyni.
A 2-es típusú cukorbetegek fokozottan ki vannak téve annak, hogy rák alakulhat ki náluk
Számos klinikai vizsgálat igazolta a cukorbetegség és a hasnyálmirigy-daganat közötti összefüggést. Sok esetet vizsgálva majdnem kétszer gyakrabban fordul elő daganat a régóta fennálló (több mint két éve), elsősorban 2-es típusú cukorbetegség esetén. A dohányzás, alkoholfogyasztás és az elhízás mellett így a cukorbetegség is jelentős rizikófaktor a hasnyálmirigy-daganat előfordulásában – írja a Webbeteg.
Bár a daganat kialakulásának pontos mechanizmusa nem ismert, cukorbetegség esetén feltehetően a magas vércukorszint, a sejtek inzulinra való rezisztenciája, a megemelkedett vérben mérhető inzulinszint, a fokozott elválasztású inzulinszerű növekedési faktor (IGF) jelenléte és az inzulintermelő szigetsejtek fokozott pusztulása vezethetnek a daganatos elfajuláshoz. Állatkísérletekben egyértelműen igazolódott az inzulin és IGF növekedést és sejtosztódást serkentő hatása. Ennek fokozott jelenléte pedig hajlamosíthat a kontrollálatlanul szaporodó, daganatosan átalakult sejtek burjánzásához. Ehhez járulhat hozzá az oxidatív stressz és gyulladásos folyamatok jelenléte is.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fot: DIGICOMPHOTO / SCIENCE PHOTO LIBRA / FCA / Science Photo Library via AFP)