A cukorbetegség 9 korai jele

A 2-es típusú cukorbetegség korai kezelése nagymértékben csökkenti a komolyabb szövődmények kialakulását. Ehhez azonban időben fel kell ismerni az árulkodó jeleket, amelyek hasonlatosak a felfázás, az időskori állapotromlás vagy a tavaszi fáradtás tüneteihez.

2024. április 5., 05:10

Szerző:

Sokan nem gondolják, hogy a gyakori vizelés, a kimerültség vagy a homályos látás a cukorbetegség tünete lehet. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa a korai figyelmeztető jeleket vette számba – írja a cukorbetegkozpont.hu.

Inzulinrezisztenciából a 2-es típusú cukorbetegség előszobája


Az úgynevezett inzulinrezisztencia vagy a prediabetes nagyon sokáig nem okoz tünetet. Még a vércukorszint is normális marad, mert a szervezet több inzulint termel, hogy ellensúlyozza az inzulinrezisztenciát. Ha azonban a hasnyálmirigy huzamos ideig kénytelen sok inzulint termelni, akkor az inzulin termelésért felelős béta-sejtek elkezdenek kimerülni, és a hasnyálmirigy már nem tudja ideális tartományban tartani a vércukorszintet. Így alakulhat ki az emelkedett éhomi érték, a csökkent glukóz tolerancia, illetve a 2-es típusú diabétesz. Fontos tisztában lenni azzal, hogy az emelkedett vércukorszint és az inzulinrezisztencia még visszafordítható állapotot jelentenek. Ehhez azonban életmódváltás és szükség esetén orvosi kezelés kell – vagyis minél előbb felfigyelünk a tünetekre, annál előbb léphetünk a megfelelő útra.

Ezek a 2-es típusú diabétesz korai jelei


Gyakori vizelési inger

Amikor a vércukorszint magas, a vesék megpróbálják eltávolítani a felesleges cukormennyiséget – kiszűrve azt a vérből. Ez eredményezi a gyakoribb vizelési ingert, különösen éjszaka.

Erős szomjúság érzet

Éppen a gyakoribb vizelés miatt veszít több vizet a szervezet, ami ezért szomjúságérzetet generál, a dehidráció elkerülése végett.

Állandó éhségérzet

A 2-es típusú cukorbetegségben nem jut elég glükóz a véráramból a test sejtjeihez, vagyis tulajdonképpen nincs „üzemanyag”. Ezért jelzi azt a szervezet, hogy „éhes”, még akkor is, ha nemrég evett az illető.

Kimerültség

Ugyanez az „üzemanyaghiány” vezet odáig, hogy az érintett akkor is kimerültséget, tartós fáradtságot érez, ha ezt az aktuális tevékenysége nem indokolja.

Homályos látás

A magas vércukorszint a szem ereit is károsíthatja, ami homályossá teheti a látást – mindkét vagy csak az egyik szemen. A szemlencse vízkötő képessége is változik ilyenkor, ez is okozhatja ezt a tünetet. A kezelés már csak azért is fontos, mert ez a károsodás végső soron akár látásvesztéshez is vezethet – megfelelő ellátás hiányában.

Lassan gyógyuló sebek, sérülések

Az idegek és az erek károsodása a romló vérkeringéssel együttesen azt eredményezhetik, hogy a sebgyógyulás jelentősen lelassul – ezzel párhuzamosan viszont a fertőzéskockázat nő.

Zsibbadás, érzéskiesés, fájdalom a kezekben és a lábakban

A cukorbetegség egyik szövődménye lehet az ún. neuropátia, amely ugyancsak az idegeket érintő károsodás következménye. Az alapállapot romlásával a neuropátia is egyre súlyosbodhat.

Sötét foltok a bőrön

Az ún. acanthosis nigricans jellemzően a túlsúlyos pácienseken megjelenő sötét, sárgás-barnás foltok orvosi megnevezése, amely foltok többnyire a nyakon, a vállon és a lágyék területén mutatkoznak.

Viszketés és gombás fertőzés

A vérben és a vizeletben is felszaporodó cukor táptalaja lehet a gombás fertőzéseknek, amelyek a bőr melegebb, nedvesebb területein jelennek meg, mint a hónalj, a száj és a nemi szervek. A viszketés azonban nem csak a fertőzés miatt alakulhat ki, de a cukorbetegségre jellemző száraz, kipirosodott bőrfelület miatt is.

Korai diagnózissal elkerülhetőek a szövődmények

„Minél előbb felismerjük és kezeljük a 2-es típusú cukorbetegséget, annál nagyobb eséllyel előzhetjük meg a súlyos komplikációkat, mint például a vese- és szívbetegség, a látásvesztés, az idegkárosodás vagy a végtag amputáció” – ismerteti Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

„Tehát mindazoknak, akik mozgásszegény életmódot élnek, túlsúlyosak vagy elhízottak, volt a családjukban cukorbetegség, vagy bármelyik tünettel rendelkeznek, érdemes mielőbb szakorvosi kivizsgáláson” – hívja fel a figyelmet a szakember.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)