Így tudja megállapítani a boltban, hogy viaszolt az alma vagy a természetes fénye miatt csillog

A fényesen csillogó alma szemet gyönyörködtető, arra ingerel, hogy jó nagyot harapjunk ebbe az egészséges gyümölcsbe. Egyáltalán nem annyira hívogató viszont a vegyszer, ami az alma csillogását adja. A Rizikometer annak járt utána, honnan lehet eldönteni, hogy kezeletlen-e egy alma.

2024. november 27., 14:41

Szerző:

Fényes külsejük és sima felületük miatt a boltban kapható almák többségébe szinte azonnal beleharapnánk. A látványos külső azonban sok esetben egy mesterséges viaszrétegnek köszönhető, amit azért használnak, hogy az alma tovább elálljon és frissebbnek tűnjön – hívja fel a figyelmet az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer a Facebookon.

Az alma természetes és mesterséges védőrétege

Az Ökotest által publikált cikk szerint az almára juttatott viasz lehet méhviasz, kandelillaviasz, karnaubaviasz vagy sellak. A jogszabályok ezek használatát megengedik, mivel egészségi szempontból ártalmatlanok, ennek ellenére ajánlott az almát fogyasztás előtt meleg vízzel alaposan lemosni, hogy ezt a réteget eltávolítsuk, sőt, nem árt száraz ruhával is átdörgölni a gyümölcsöt.

Node mi a helyzet a bioalmákkal? Sokszor ezeknek a gyümölcsöknek is fényes, csillogó, viaszos hatású a felülete, márpedig a jogi szabályozók szerint ezeket nem lehet viaszolni. Honnan tudjuk akkor eldönteni, hogy a gyümöcs természetes fénye miatt ragyog, vagy valamilyen mesterséges anyagnak köszönhetően?

„Sok almafajta természetesen viaszréteget képez, mint például a Granny Smith vagy a Jonagold, amely fajtától függően változik " – nyilatkozta a lapnak az Alsó-Szászországi Állami Fogyasztóvédelmi és Élelmiszerbiztonsági Hivatal (LAVES). A kialakult természetes viaszréteg ily módon védi a gyümölcsöt a kiszáradástól és a rovarfertőzéstől .

A viaszréteg ezért teljesen természetes része az érési folyamatnak . Minél hosszabb ideig tárolják az almát, annál vastagabb lesz a természetes viaszréteg.

„Ennek ellenére a bioalmát is folyó víz alatt kell mosni fogyasztás előtt, majd bedörzsölni” – magyarázza a Szövetségi Táplálkozási Központ. Ez higiéniai okokból javasolt, hogy a lehető legnagyobb mértékben csökkentsük a levegőből, a szállításból és a vásárlás helyéből származó elkerülhetetlen környezeti hatásokat.

A szakemberek szerint tehát a bioalma természetesen viasztolt, míg a többi mesterségesen, de mivel minden almán van viaszréteg, ezért egyáltalán

nem érdemes a boltban azzal bíbelődni, hogy kiválasszuk a „legegészségesebbet”, mert akár „sima”, akár bio termékről van szó, a mosás-dörzsölés elkerülhetetlen.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: alandsmann via Pixabay)