Tilos ezt az italt délután 3 után fogyasztani, növelheti a szívroham kockázatát
Fontos dologra hívták fel a figyelmet a szakértők a szívrohammal kapcsolatban.
A sztróke és a szívroham manapság komoly veszélyforrásnak számítanak, és rengeteg 40 és 79 év közötti ember van kitéve kockázatnak. Egy friss kutatással az orvosok most arra szeretnék felhívni a figyelmet, mely tényezők növelik a szívroham esélyeit, derült ki a Mirror cikkéből.
Akár a szívroham kockázatát is növelheti ez az ital
Dr. Sriram Iyer a BBC Breakfast műsorának volt a vendége, és ő ismertette annak az új tanulmánynak az eredményeit, amelyet 72 269 ember bevonásával készítettek. A Biobank tanulmány résztvevői 40 és 79 év között voltak, és egy héten keresztül figyelték aktivitásmérővel a mindennapjaikat.
Megfigyelték az alvási szokásokat, ez alapján pedig kiderült, hogy a rendszertelenül alvóknak 26 százalékkal nagyobb az esélye a sztrókra vagy a szívproblémákra. Dr. Sriram Iyer a műsorban elárulta, hogy a rendszertelen alvásban nagy szerepe van a koffeinnek, azon belül is a kávénak.
„A koffein körülbelül nyolc órán keresztül marad a vérében”
– ismertette. Elárulta, hogy ezért senkinek sem ajánlja, hogy délután 3 óra után már kávét fogyasszon, ha szeretne nyugodtan aludni éjszaka. Persze ettől az irányelvtől abban az esetben el lehet térni, ha valaki a munkájából kifolyólag olyan napirendet követ, ami megköveteli az éjszakai ébren maradást.
Így alakítható ki a helyes alvásrutin
A műsorban szóba került az is, mi történik, ha valaki nem tud elaludni esténként. Ám az orvos kiemelte, hogy az alvási problémákra sosem a nyugtatók vagy altatók jelentenek megoldást. Elárulta, hogy ilyen esetekben ajánlott megvizsgálni a napi rutint, megnézni, mit eszik az adott ember, fogyaszt-e alkohol, koffeint, mikor edz. Ez alapján célszerű elindulni, megkeresni az esetleges hibákat, és hallgatni a testre.
A tanulmány a megfigyelések alapján rámutat arra, hogy a 18 és 64 év közöttiek ajánlott alvásmennyisége hét-kilenc óra, a 65 év felettiek pedig hét-nyolc óra.
„Eredményeink azt sugallják, hogy az alvásrutin rendszeressége fontosabb lehet, mint az elegendő alvás időtartama a súlyos szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentésében”
– derült ki Ottawai Egyetem kutatóinak a tanulmányából.
A kutatások szerint az alvás hatással lehet a szív egészségére, ám a pontos összefüggésekre még nem jöttek rá a kutatók. Éppen ezért úgy vélik, hogy még további megfigyelésekre lesz szükség.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)