Aki így reggelizik, megtalálta a hosszú élet titkát
Napi néhány perc figyelemmel a hosszú élet nem elérhetetlen.
Talán nem meglepő, hogy az étkezés nagyban hozzájárul a szervezet általános állapotához, így az egészség egyik alappillérét az elfogyasztott élelmiszerek, illetve az azokban található tápanyagok adják. A hosszú élet eléréséhez azonban nemcsak ez, hanem néhány egyéb tényező is hozzájárul – mutatott rá a Business Insider.
A szakemberek régóta kutatják, hogy a genetikai tényezőkön túl milyen egyéb szempontok befolyásolják az élettartamot. Azt már korábban is megállapították, hogy a Föld úgynevezett kék zónáiban az átlagosnál sokkal tovább élnek az emberek. Ennek okait még mindig kutatják, ám az már biztos, hogy ehhez hozzájárulnak környezeti tényezők, például tisztább a levegő, és olyasmik is, amelyeken bárkinek módjában áll változtatni: ezek közé tartozik a táplálkozás és a testmozgás.
Kétségtelen, hogy időt és figyelmet is kell szánni a megfelelő életmód kialakítására, ám a kutatások azt bizonyítják, hogy valójában naponta 10 perc elegendő lehet azon tevékenységekre, amelyek megalapozzák az élettartam növelését.
A hosszú élet apróságokon múlik
A környezeti ártalmak csökkentése nagy kihívás, bizonyos kérdésekben azonban egyénileg is javíthatunk a helyzeten. Ehhez nem szükséges rengeteg pénzt elkölteni, sok esetben semmibe sem kerül, hogy az egészségesebb életmódot válasszuk.
Néhány egyszerű szokás bevezetésével sokat lehet tenni a betegségek elkerüléséért, és valóban nincs más teendő, mint ezeket a tevékenységeket beépíteni a napi rutinba. Ezek egyike a testmozgás, amelyről rengetegen idő hiányában mondanak le. Érdemes tudni, hogy a napi sétával és lépcsőzéssel is sokat lehet tenni az egészségért. Az ülőmunka ártalmait mindenképpen ellensúlyozni kell, ezt fontos szem előtt tartani.
A táplálkozást tekintve megállapítható, hogy bár többen diétáznak manapság, ám bizonyos ételtípusok korlátozásával sok esetben túlzásokba esnek, ezzel pedig hiányállapotokat idéznek elő a szervezetben. A zöldségek, gyümölcsök és teljes kiőrlésű gabonák olyan tápanyagokat tartalmaznak, amelyekre szüksége van az emberi szervezetnek. Ezt támasztja alá az is, hogy ezen ételek a kék zónákban élő emberek menüjének is fontos részét képezik.
Ezeket érdemes mindenkinek a napi étkezései során elfogyasztania, ahogyan a teát, a kávét és az étcsokoládét is. Kutatások is bizonyítják, hogy mindezek olyan antioxidánsokat és tápanyagokat tartalmaznak, amelyekre hatalmas szüksége van az emberi szervezetnek. Egy ideális nap olyan reggelivel indul, amelyben a kávé vagy a tea is helyet kap, és a teljes kiőrlésű gabonából készült finomságokról sem kell lemondani.
A hosszú élethez az is hozzájárul, hogy ki milyen szociális életet él. Megfigyelések is bizonyítják, hogy akik gyakrabban találkoznak a barátaikkal, több időt töltenek emberek között, sokkal tovább maradnak egészségesek, és összességében az élettartamukat is növelik ezzel. A magány minden szempontból negatívan hat az emberi szervezetre, és kutatók szerint a káros hatásai hosszú távon akár olyan súlyosak is lehetnek, mint a dohányzásé.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)