Ezek a rák korai figyelmeztető jelei a dohányosok arcán

A tudósok számos rákos megbetegedés korai figyelmeztető jeleire hívják fel a figyelmet a dohányosok arcán.

2025. január 3., 11:13

Szerző:

A dohányzó nők genetikai elváltozásainak tanulmányozása során brit tudósok felfedezték, hogyan lehet szinte tökéletes érzékenységgel kimutatni a rák számos típusát a testben, pusztán a személy arcsejtjeinek elemzésével – írja a Science Alert.

 Az arc többféle rák jeleit is hordozza

A kutatócsoport azt akarta megvizsgálni, hogy az epigenetikai változásokat, azaz a személy DNS-ében bekövetkező, a géneket be- és kikapcsoló változásokat, amelyeket környezeti tényezők, például a cigarettafüstnek való kitettség okoz, hogyan lehet korán felismerni a hámrákban, amelyek az összes ismert ráktípus 80-90 %-át teszik ki. Szerintük a könnyen hozzáférhető arcsejtek a jövőben sokkal egyszerűbbé tehetik az olyan jól rejtőző rákos megbetegedések korai figyelmeztető jeleinek felismerését, mint a petefészek, az emlő és az méhnyálkahártya daganatos megbetegedése.

„Munkánk azt mutatja, hogy a dohányzás jelentős hatással van a rákkeltő anyagnak közvetlenül kitett normál sejtek epigenomjára” – mondta Andrew Teschendorff, a University College London Rákkutató Intézetének vezető kutatója a sajtóközleményben.

„Különös jelentőséggel bír, hogy ezek az epigenetikai változások a dohányzással összefüggő és a dohányzással nem összefüggő rákos megbetegedésekben is megfigyelhetők, ami egy univerzális rákprogram felé mutat.

Ez a kutatás közelebb visz bennünket a rákkeltő tényezők megértéséhez, és a jövőben olyan teszteket biztosíthat számunkra, amelyekre nagy szükségünk van a kockázat előrejelzéséhez és a korai felismeréshez” – tette hozzá.

Teschendorff és csapata 790 olyan nőtől származó arcmintát elemzett, akik 1946-ban születtek. A bekövetkező epigenetikai változásokat vizsgálva azt találták, hogy azok, akik dohányoztak, nagyobb valószínűséggel mutattak olyan változásokat az epigenomjukban, amelyek számos ráktípussal összefüggésbe hozhatók, még azokkal is, amelyek általában nem kapcsolódnak a dohányzáshoz. Elemzésük révén sikerült létrehozniuk a dohányzás epigenetikai „szignatúráját”, vagyis ismertetőjegyét.


„A kutatók úgy találták, hogy ezt a jelet keresve szinte teljes bizonyossággal meg tudják különböztetni a normális és a rákos szöveteket, beleértve a test más részein lévő rákos megbetegedéseket is” 

–  írja Esha Dey a Live Science-ben.

„A kutatók szerint a szignatúra arra is felhasználható, hogy megjósolják, hogy egy rákot megelőző elváltozás teljes mértékben kifejlődött invazív rákká fejlődik-e”

– hívja fel a figyelmet Dey.

A JAMA Oncology című folyóiratban publikáló kutatócsoport sajtóközleményben arról számol be, hogy

az arccsejt-tesztjük csaknem 100 százalékos érzékenységgel és 100 százalékos specificitással képes megkülönböztetni a normális és a rákos szöveteket, függetlenül attól, hogy a rák melyik szervben keletkezett.

Azok számára, akik már leszoktak, jó hír, hogy a kutatócsoport eredményei szerint a dohányzással kapcsolatos károsodások visszafordultak azoknál, akik a minták gyűjtése előtt 10 évvel abbahagyták a dohányzást, ami azt jelenti, hogy sosem késő csökkenteni a rák kockázatát, ha a leszokáson gondolkodik.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)