Így ismerhetőek fel a nárcisztikus vonások a gyerekeknél

A nárcisztikus személyiségzavar első jelei már gyermekkorban is megmutatkozhatnak.

2024. november 27., 15:56

Szerző:

Bár erről ritkábban esik szó, de a nárcisztikus személyiségzavar egyes esetekben már egészen fiatalon, gyermekként is egyértelművé válhat. Bár a tünetek és a kiváltó okok is eltérőek lehetnek a felnőtteknél és a gyermekeknél, de a jelenségre mindenképpen nagy figyelmet kell fordítani – figyelmeztetett a VeryWellHealth.

Nárcisztikus személyiségzavar esetén az egyén túlzott jelentőséget tulajdonít a saját személyének, számos szituációban önző módon viselkedhet, és a környezete igényeit semmibe véve a saját vágyaira és céljaira koncentrál. Igényeiből nem enged még akkor sem, ha ezzel másoknak kellemetlenséget vagy akár fájdalmat is okoz.

Meg kell említeni, hogy egy gyermek fejlődése során bizonyos életszakaszokban természetes, hogy a gyermek még nem tud különbséget tenni bizonyos kérdésekben, képtelen fontossági sorrendet felállítani, és gondolkodása, illetve érzelmi intelligenciája sem elég érett ahhoz, hogy felmérje a körülötte élők érzéseit. Ám amennyiben egy hosszabb időn át sem változik, illetve a gyermek átlép egy bizonyos életkort, mindenképpen érdemes foglalkozni ezzel a kérdéssel.

A nárcisztikus gyermeknél már személyiségzavar is kialakulhat

Mivel a személyiségjegyek felnőttkorig változhatnak, a jelenlegi álláspont szerint a nárcisztikus személyiségzavar csak akkor jelenthető ki egyértelműen egy gyermek esetében, ha más személyiségzavarra, például borderline szindrómára utaló jelek is megmutatkozhatnak.

Ennek ellenére a szülő számára is árulkodó lehet, ha azt tapasztalja, hogy a gyermek gyakran arrogáns, és gyakran nyilvánul meg olyan módon, hogy abból kitűnik a felsőbbrendűségi érzés. Különösen akkor érdemes figyelni ezekre a jelekre, ha a nárcisztikus személyiségjegyek még tinédzserkorban is jelen vannak.

Az érintette gyerekek gyakran követelőznek, úgy érzik, több mindenhez van joguk, mint másoknak. Sok esetben irigységet éreznek mások, akár a testvéreik iránt is, és a környezetük számára is terhes módon elvárják a figyelmet és a folyamatos dicséretet a legapróbb sikerek miatt is. Amennyiben ezt nem kapják meg, agresszívan, extrém negatív módon is reagálhatnak.

Viselkedésük megnehezítheti a közösségekbe való beilleszkedésüket is. Az a gyermek, akit otthon megerősítenek abban, hogy nincs nála különlegesebb, szebb, okosabb stb., nehezen tudja elfogadni a későbbiekben, hogy egy közösség tagja, és nem övezi extra figyelem. A szülők viselkedése is súlyosbíthatja a gyermekek állapotát, ezzel mindenképpen számolni kell.

Az a gyermek, akinél nem kezelik idejében ezt a személyiségzavart, nehezebben alakít ki barátságokat, tanulási nehézségekkel küzdhet, és nem tud elfogadni semmilen kritikát a későbbiekben sem. Minél idősebb, annál jellemzőbb viselkedési minta lesz nála, hogy bárkit kihasznál, ha az érdekei úgy kívánják, a hazugságoktól sem riad vissza, és akár dührohamokat is produkálhat.

Ma már többféle kezelési módszer is létezik, akár játékterápia is, így mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni, amennyiben felmerül a lehetősége annak, hogy a gyermeket nárcisztikus személyiségjegyeket hordoz. Minél korábban derül fény erre az állapotra, annál eredményesebben ellensúlyozható.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)