Sebességet váltott a járványok korszaka, rettenetes kór kezdett terjedni Európában
A betegség már korábban is ismert volt, ám pusztító járvány eddig nem alakult ki belőle.
A majomhimlőt kiváltó vírust először 1958-ban azonosították laboratóriumi majmok körében, innen ered a betegség neve. A járványként terjedő vírus genetikai állományát két fő kládra osztják: az 1-es és a 2-es kládra. Előbbi – mely eddig elsősorban a közép-afrikai régióban volt jelen – súlyosabb lefolyású megbetegedést idéz elő, egyes esetekben a halálozási arány akár 10 százalékra is rúghat. A 2-es klád ugyanakkor általában enyhébb tünetekkel jár, kisebb a veszélye – írja a femina.hu. A lap felidézte, korábban több európai országban is a vírus enyhébb változata volt jelen, ugyanakkor 2024 augusztusában Svédországban már azonosítottak az 1-es kládból származó esetet is.
Ezt követően pedig Németországban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban is megjelentek súlyosabb lefolyású fertőzések. Noha a megbetegedések 80 százalékát 2022 január óta Afrikából jelentették, a statisztikai adatok szerint az európai régióból érkezett az utóbbi hónapban a legtöbb megbetegedés. Azaz a betegség terjedni látszik a kontinensen.
Így terjed a majomhimlő nevű járvány
Korábban a 168.hu is foglalkozott a majomhimlő vírusával. Így derült ki, hogy a betegség terjedhet a fertőzött személy bőrkiütéseivel, hólyagjaival való érintkezés révén. Ez a leggyakoribb módja a fertőződésnek, de a megbetegedés a fertőzött személy testváladékaival, például vérrel, nyállal vagy vizelettel való érintkezés révén is terjed. Olyan tárgyak vagy anyagok, mint az ágynemű, a ruházat, a törölközők, vagy az orvosi eszközök, amelyek a fertőzött személy testváladékával érintkeztek, szintén terjeszthetik a vírust. Bár a majomhimlő légúti váladékkal való terjedése lehetséges, ehhez általában hosszabb ideig tartó, szoros kontaktus szükséges, például egy háztartásban vagy egészségügyi intézményben. A vírus nem terjed olyan könnyen a levegőben, mint például a Covid-19-et okozó SARS-CoV-2.
Bár a majomhimlő halálozási rátája ijesztő lehet, több tulajdonsága miatt jobb helyzetben van az emberiség, mint a koronavírus-járvány időszakában. A Covid kapcsán a legnagyobb probléma az volt, hogy egy ideig a tünetmentes időszakban is fertőzött az ember, a majomhimlőnél viszont erre kicsi az esély, mert nagyon ritkák a tünetmentes esetek. Ráadásul a légúti terjedés is ritkább, ami ellen nagyon nehéz védekezni, ez pedig szintén komoly probléma volt a koronavírusnál. És ami a legfontosabb: a majomhimlő ellen rendelkezésre áll a hatékony oltás, ami a Covidnál hosszú ideig nem volt.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Sam PANTHAKY / AFP)