Drámai hírt közölt a járványról a virológus: nincs ellene gyógyszer
Rusvai Miklós virológus elárulta, lehet-e a majomhimlő járványszerű terjedésére számítani itthon.
Amint arról szeptember elején portálunk is beszámolt a WHO ismét globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett a majomhimlő miatt. A szervezet akkori közlése szerint járványtól nem feltétlenül kell tartani, azonban a kórokozó visszaszorítása érdekében összehangolt fellépésre van szükség. Az esetleges járványveszélyről most a magyar virológus, Rusvai Miklós is megszólalt, aki elmondta, a betegség ellen nincs gyógyszer, kizárólag vakcinával lehet védekezni ellene.
Csak a vakcina segít, de...
A majomhimlő megfékezése érdekében az Unió és a tagállamai összesen 580 ezer vakcinát adományoztak az érintett afrikai államoknak, hogy megfékezzék a betegséget. A betegséget, ami ellen kizárólag oltással lehet védekezni, ugyanis gyógyszer nincs rá. Rusvai Miklós szerint azonban ez még korántsem elég, hiszen az érintett térségben, több mint 100 millió ember él.
Lesz járvány Európában?
A szakember a InfoRádióban azt mondta, idén a korábbi évekhez képest nagymértékben emelkedett a majomhimlős esetek száma, ami pedig igazán aggodalomra ad okot, hogy ez már a majomhimlőnek egy súlyosabb variánsa. Rusvai Miklós ezen a ponton hozzátette, csak reménykedni lehet, hogy a vakcinázás sikeres és hatékony lesz, a járványt pedig sikerül visszaszorítani. A víruskutató ugyanakkor közölte, Európában, így Magyarországon sem valószínű, hogy járványszerűen terjed majd a betegség, viszont behurcolt esetek feltehetően lesznek.
Nem jellegzetes tünetek
A szakember egyébként arról is beszélt, a legnagyobb nehézséget a betegség felismerése okozza, ugyanis akár két is eltelhet addig, amíg a nagyon jellegzetes tünetek felbukkannak. A kezdeti tünetek sajnos egyáltalán nem jellegzetesek, hiszen első körben fejfájás, izomfájdalom, hőemelkedés jelentkezik, ami sok, egyéb más betegségre is utalhat. Ez idő alatt viszont a fertőzött személy tovább fertőzhet másokat.
A majomhimlő terjedése
Ahogyan azt lapunk is megírta a vírus fertőzött személy testváladékaival, például vérrel, nyállal vagy vizelettel való érintkezés révén terjedhet. Így akár az olyan tárgyak vagy anyagok, mint az ágynemű, a ruházat, a törölközők, vagy az orvosi eszközök, amelyek a fertőzött személy testváladékával érintkeztek, szintén terjeszthetik a vírust. Bár a majomhimlő légúti váladékkal való terjedése lehetséges, ehhez általában hosszabb ideig tartó, szoros kontaktus szükséges, például egy háztartásban vagy egészségügyi intézményben. Fontos tudni, hogy ez a betegség nem terjed olyan könnyen a levegőben, mint például a Covid-19-et okozó SARS-CoV-2.