Íme az ínyrák alattomos jelei, amik a fogászati problémákat utánozzák

Az ínyrák a szájüregi rák egyik fajtája, amelynek jelző tüneteit könnyű félreérteni, és azt hinni róluk, hogy fogászati problémánk van. 

2024. november 23., 09:39

Szerző:

Nem lehet eléggé hangsúlyozni a rákmegelőzésben a szűrővizsgálatok fontosságát. Ám mi a helyzet akkor, ha az adott rák felismerését nem segíti kötelező szűrővizsgálat? Az egyik ilyen daganatos betegség az ínyrák, amelynek tünetei nagyon hasonlóak az ínysorvadás vagy az afta jeleihez. Gyakran csak akkor ismerik fel, hogy nagy a baj, amikor a betegség már előrehaladott stádiumban van.

Így alakul ki az ínyrák

A Health összefoglalója rámutat, hogy az ínyrák egyik gyakori formája a laphámrák, amelyet a szájüregben (a száj belsejében) található lapos, vékony laphámsejtek DNS-ében bekövetkező változások okoznak. A betegségre legtöbbször fogorvosi vizsgálat derít fényt, illetve előrehaladott stádiumban már az egyértelmű elváltozások is jelzik a bajt.

A tünetek közé tartozhat a fájdalom, a nem gyógyuló sebek, a csomó vagy az íny megvastagodása és a fogak meglazulása.

A betegség alattomos, egyeseknél előfordulhat, hogy nem jelentkeznek tünetek. 

Nagyon nehéz időben felismerni az ínyrákot, mivel tünetei más, a fogakkal kapcsolatos betegségek, például a fogágybetegségek és a fogtályogok tüneteit utánozzák.

Az ínyrák jelei

Az előrehaladott íny daganat egyértelmű jele a fájdalom vagy égő érzés a szájban. Ez a fájdalom tartóssá válhat és a fül területére is kisugározhat.

Fekélyek jelenhetnek meg a szájban, különösen ha tartós stressz, táplálkozási hiányok vagy hormonális változások is közrejátszanak. A rákhoz kapcsolódó szájfekélyek azonban gyakran nem gyógyulnak be, és szabálytalan alakúak. Az ínyben lévő tömeg részét képezhetik, szilárd tapintásúak lehetnek, és emelkedett határokkal rendelkeznek. Ha olyan sebet, vagy kitüremkedést tapasztal az ínyén, ami nem múlik el, mindenképpen forduljon orvoshoz, még akkor is, ha a dudor nem fájdalmas! Különösen igaz ez a vérző fekélyekre.


A szájüregben bekövetkező színváltozás a szájüregi rák gyakori jele. Ez az elszíneződés gyakran fehér vagy vörös foltok vagy plakkok formájában jelenik meg az ínyen vagy a környező területeken. A fehér foltokat leukoplakiának nevezik, és a legtöbb ilyen elváltozás rákos megbetegedéssé fejlődik, különösen, ha nem kezelik. A leukoplákia erősen összefügg a dohányzással. További kockázati tényezők közé tartozik az alkoholfogyasztás, a vírusfertőzések és a krónikus irritáció.

Ha ínyrákja van, előfordulhat, hogy nehezen mozgatja az állkapcsát vagy nehezen nyitja ki a száját. A rágás és a nyelés fájdalmas vagy kellemetlen lehet. Sőt, a rák ezen típusa beszédzavart is okozhat. 

Mivel a rágási és nyelési képesség csökken, valamint a szájüregben lévő sebek és duzzanatok akadályozhatják a táplálkozást, a rák drasztikus fogyással is jelezhet.

A rossz szájhigiéné is hozzájárul az ínyrák kialakulásához. A rossz lehellet ennek egyértelmű jele, mivel bizonyos, a szájban található mikroorganizmusokat összefüggésbe hoztak a szájüregi rák és a rossz lehelet kialakulásával.

Gyakran képez áttétet az ínyrák

Az ínyrák átterjedhet a közeli nyirokcsomókra - a legközelebbi a nyaki nyirokcsomó, amely a nyak oldalán, elején és hátul található. Ez nyirokcsomó-duzzanatot okozhat, amely a nyak elülső részén tapintással (tapintással) kimutatható.

Mivel a fogak az ínyhez kapcsolódnak, az ínyrák a fogak meglazulását okozhatja. A fogak körül zsibbadást vagy fájdalmat is tapasztalhat, amikor ez megtörténik. A  fogak akkor lazulhatnak meg, ha a rák előrehaladott stádiumú, és behatolt a csontokba. A foghúzás után is okozhat nem gyógyuló sebeket.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: jarmoluk via Pixabay)

 

Karácsony a szeretet ünnepe, amikor összegyűlik a család, meglátogatjuk a rég nem látott rokonokat, hogy örüljünk egymásnak. Ám sokan vannak, akiknek ez életük legfeszültebb időszaka, amely nem a pihenésről vagy az örömről szól, hanem a rohanásról és a megfelelésről. F Takács István pszichológussal arról beszélgettünk, hogy mi az oka a karácsonyi stressznek.