Hátfájás kínozza? Ezek a módszerek segíthetnek az enyhítésében
A hátfájás sokféle okból kialakulhat, de soha nem szabad elfogadni a jelenlétét.
Bár a hátfájás bárkinél kialakulhat akár egy rossz testtartás eredményeként is, tény, hogy az idő előrehaladtával gyakoribbá válnak az ilyen jellegű panaszok. Minden esetben ki kell deríteni, mi okozza a panaszt, ám a kellemetlen tünetek még akkor is enyhíthetőek, ha esetleg szervi elváltozás áll a háttérben – hívta fel a figyelmet a Cleveland Clinic.
A hátfájás elsősorban a gerinc, illetve a csigolyák helytelen tartásának eredménye, bár szervi elváltozás okozhatja. Kialakulhat a nyaktól egészen a farokcsontig, a 24 csigolyából áll gerinc teljes hosszában. Az életminőséget jelentős mértékben rontja a hátfájás, súlyos esetben akár a mozgást is ellehetetlenítheti, így mindenképpen szükséges a kezelése.
Erre ma már többféle módszer is rendelkezésre áll, és a szakemberek tanácsa alapján mindenkinek érdemes addig próbálkoznia a kezelési módszerekkel, amíg enyhülnek a panaszok.
Hátfájás esetén ezeket a módszereket célszerű alkalmazni
Az orvosok minden esetben kihangsúlyozzák, hogy a testmozgás kulcsfontosságú szerepet játszik az egészség szempontjából, és ez a hátfájás esetében fokozottan igaz. Bár kezdetben kellemetlen lehet a mozgás, ám akinél még csak alkalmanként jelentkező fájdalomról van szó, sokat segíthet egy aktívabb életmód kialakítása. A krónikus fájdalom esetén szakember felügyelete mellett, a megfelelő gyakorlatok végzése is javíthat a páciens állapotán.
A hátizmok erősítése szintén nagyon fontos terület. Amennyiben nem szervi elváltozás, például valamilyen daganat áll a fájdalom hátterében, különböző erősítő gyakorlatok végzése is segíthet abban, hogy a későbbiekben ne alakuljon ki még súlyosabb állapot. A fizikoterápia során akár géppel is ellazíthatják az izmokat, ám ez csak abban az esetben hoz eredményt, ha a beteg egyrészt ezt követően is figyel a testtartására, másrészt ha a tüneteket az izomgörcsök generálták.
Amennyiben valamilyen gyulladás miatt alakult ki fájdalom, akkor gyógyszeres terápiára is szükség van, ám egy-egy kúra mindig célravezetőbb, mint a fájdalomcsillapítók alkalmankénti használata. A hirtelen kialakuló, megerőltetésből fakadó hátfájdalom esetén a pihenés elkerülhetetlen, ugyanis aki ezt mellőzi, annál valószínűsíthető a tünetek fokozódása. Néhány nap tovább azonban nem szabad mellőzni a mozgást, mert ez kontraproduktív lehet. Akinél az ágynyugalom nem hoz eredményt, annak mindenképpen tanácsos szakemberhez fordulnia, és egy teljeskörű kivizsgálással fényt derítenie a tünetek valódi kiváltó okára.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)