A rák kevésbé ismert jele, amit senki nem vesz komolyan
A hátfájás kapcsán senki nem gondol első körben rákos elváltozásra, pedig sajnos vannak esetek, amikor daganat áll a háttérben.
Nyilván egy-egy eseti hátfájás kapcsán nem kell azonnal a legrosszabbra gondolni, hiszen többnyire ízületi gyulladás vagy porckorongsérv okozza a bajt, továbbá az sem kizárt, hogy edzés közben keletkezik kisebb sérülés, ami aztán fájdalommal jár. Viszont, ha a fájdalom tartóssá, szűnni nem akaróvá válik, akkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis ritkább esetekben rák is állhat a háttérben.
Hosszantartó fájdalom
A derékfájás mondhati népbetegség, éppen ezért alapesetben senki nem gondol arra, hogy a rák egyik előfutára is lehet. Pedig a hosszantartó, elviselhetetlen derékfájdalom a gerincdaganat tünete is lehet, de olyan rákos megbetegések is sugározhatnak a hát területére fájdalmat, mint a tüdő, mell, vér vagy vastagbélrák. Fontos tudni, hogy a gerincdaganat elég ritka, viszont kialakulás esetén a rák a gerincvelőben és a gerincoszlopban telepszik meg, ezzel pedig pokoli fájdalmat képes okozni. A gerincráknak több típusa is lehet, ha a gerincvelőben található a daganat, akkor a leggyakoribb tünet a már említett folyamatos hátfájás, ami fekvő helyzetben súlyosbodhat, illetve nem kizárt, hogy a végtagokban zsibbadást vagy bizsergést észlel a beteg. Amennyiben a daganat a gerincvelőn kívül alakul ki, akkor valószínűbb az éjszaka vissza-visszatérő hátfájás, tovább a lábakba vagy a karokba sugárzó fájdalom.
Ritka betegség
A gerincrák egyébként annyira ritka betegség, hogy közvetlen okai sem ismertek. Vannak azonban olyan genetikai tényezők, melyek növelhetik a kialakulásának a kockázatát. Ilyen példának okán az 1-es és 2-es típúsú cukorbetegség, illetve a sclerosis multiplex is. A gerincdaganat kockázata megnő, ha a betegnek már volt korábban más típusú rákja is. A gerincvleői csontdaganatok nagyobb eséllyek fordulhatnak ugyanis elő, ha valaki ezt megelőzően petefészek vagy prosztatarákban szenvedett.
Idővel romlik
Ha úgy gondolja, hogy gerincrákja lehet, azonnal forduljon orvoshoz. Jó hír, hogy a gerincdaganatok műtéti úton eltávolíthatók, valamint kemoterápiával és sugárkezeléssel is kezelhetők. A kezeletlen gerincdaganat azonban olyan problémákat okozhat, mint a bénulás vagy a bélrendszer és a hólyag működésének leállása. Persze jogosan merülhet fel a kérdés, hogy mikor lehet gerincdaganatra (egyéb ráktípusra) gyanakodni hátfájás esetén. Nos, a rák okozta hátfájás általában fokozatosan kezdődik, majdi idővel romlik, súlyosbodik. A fájdalom pihenés hatására sem szűnik, éjszaka gyakran rosszabb. A rákkal összefüggő hátfájás gyajran a hát alsó vagy éppen felső részén lángol fel, ami kisugározhat a lábakba, de akár a mellkasba is. Amennyiben a fájdalom mellé egyéb más tünetek, úgy mint indokalatlan fogyás, tartós láz, hányinger vagy hányás is párosulnak, akkor ne habozzon, forduljon minél előbb orvoshoz.
(Forrás: Verywell Health, Fotó: Freepik)