4 dolog, amit meg kell tenni a demencia elkerülése érdekében
A szakértő szerint a demencia néhány életmódbeli változtatással elkerülhető lehetne.
Egy idegsebész elmondása szerint van 4 dolog, amit bárki megtehet napi szinten annak érdekében, hogy minimalizálja a demencia kialakulásának esélyét. A demencia egy világszerte sokakat érintő betegség, a WHO szerint mintegy 50 millió ember érintett. Dr. Rahul Jandial vezető idegsebész azonban úgy véli, számos életmódbeli intézkedés segíthet az egészség megőrzésében, végső soron pedig a betegség elkerülésében. Íme a 4 változtatás, amit az orvos javasol:
A mediterrán diéta
Az orvos szerint nem az a lényeg, ki mennyit eszik, hanem, hogy mit. Úgy véli, a mediterrán diéta követése nagymértékben hozzájárulhat a demencia kockázatának csökkentéséhez. Persze kiemeli, alkalomadtán lehet bűnözni, de hosszú távon az elme igenis karban tartható a megfelelő minőségű tápanyagok bevitelével. Szóval valószínűleg amiatt senkinél nem alakul ki demencia, mert havonta párszor megeszik egy sajtburgert, ugyanakkor célszerű odafigyelni arra, hogy alapvetően jó, vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdag élelmiszerek jussanak a szervezetbe.
Aktív élet
Az agysebész arról is beszélt, hogy a második legfontosabb dolog az edzés. Ez alatt persze nem feltétlenül azt érti, hogy akkor élsportolónak kell lenni, de a napi fizikai aktivitás elengedhetetlenül fontos a kognitív funkciók megőrzése szempontjából. A doktor szerint tehát nem kell maratonokat futni, mert már napi 30 perc séta is célravezető lehet. A testmozgás ráadásul segít karban tartani a szív egészségét, hozzájárul a vérnyomás és a koleszterin csökkentéséhez, valamint a cukorbetegség kialakulásának esélyét is csökkenti.
Valami új
Az agy számára elengedhetetlen, hogy mindig valami újat tanuljon. Egy új hobbi vagy a nyelvtanulás óriási segítség lehet abban, hogy a kognitív funkciók az évek során ne induljanak romlásnak. Az agytorna kulcsszerepet játszik a demencia esélyének minimalizálásban, ráadásul az agyat szinte bármivel meg lehet mozgatni, például rejtvények és fejtörők megoldásával.
Az emberi kapcsolatok
Nem hiába mondják, hogy az ember társas lény. Bizony a kognitív funkciók megőrzése szempontjából lényeges, hogy ne zárkózzunk el teljesen a világtól. A szociális tevékenységek nagyon jót tesznek a közérzetnek, végső soron pedig a demencia esélyét is visszaszorítják. Ráadásul idősebb korban is rengeteg jó programot lehet találni. Az idegsebész szerint tehát fontos, hogy a kor előrehaladtával se maradjunk a négy fal között, ugyanis a magányos emberek esetében jóval nagyobb a demencia kialakulásának kockázata.
(Forrás: Surrey Live, Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Freepik)