A korai demencia kialakulásáért ez a 15 tényező a felelős

Bár a demencia sokkal gyakoribb az idősebb felnőttek körében, évente több százezer embert diagnosztizálnak fiatalkori demenciával. Egy új, átfogó tanulmány fényt derít arra, hogy miért alakul ki egyeseknél a demencia idejekorán.

2025. január 3., 09:41

Szerző:

A legtöbb korábbi kutatás a generációkon keresztül öröklődő genetikai tényezőkre fókuszált, amikor igyekeztek fényt deríteni arra, mi okozza a demencia kialakulását. Egy új vizsgálatban azonban a kutatócsoport 15 különböző életmódbeli és egészségügyi tényezőt tudott azonosítani, amelyek összefüggésbe hozhatók az ifjúkori demencia kockázatával – számol be róla a Science Alert.

„Ez az eddigi legnagyobb és legmegbízhatóbb ilyen jellegű vizsgálat” David Llewellyn epidemiológus, az Egyesült Királyságbeli Exeteri Egyetem munkatársa szerint. „Most először derül ki, hogy számos különböző tényező célzott kezelésével képesek lehetünk fellépni e gyengítő állapot kockázatának csökkentése érdekében” – fejtette ki a szakember.

Ezek a demencia rizikófaktorai

A kutatócsoport 356 052, 65 évnél fiatalabb brit lakosról gyűjtött adatokat elemzett. Úgy találták, az alacsony társadalmi-gazdasági státusz, a társadalmi elszigeteltség, a halláskárosodás, a sztrók, a cukorbetegség, a szívbetegség és a depresszió mind összefüggésbe hozható volt a fiatalkori demencia magasabb kockázatával.

A D-vitamin hiánya és a C-reaktív fehérje magas szintje (amelyet a máj termel gyulladásra adott válaszként) szintén magasabb kockázatot jelentett, csakúgy, mint az, ha valaki az ApoE4 ε4 génvariánsok közül kettővel rendelkezik. Ezt a genetikai elváltozást már az Alzheimer-kórral is összefüggésbe hozták.

Az erős alkoholfogyasztás megnövekedett kockázatot eredményezett, míg a mérsékelt  alkoholfogyasztás csökkent kockázattal járt együtt valószínűleg azért, mert az ebbe a második csoportba tartozó emberek általában egészségesebbek.

A magasabb iskolai végzettség is csökkenti a rizikót, mivel az agy karbantartása, a szellemi tevékenység lassítja a demencia kialakulását. A fizikailag gyengébb emberek is kisebb hajlamot mutattak a demencia szempontjából. 


„A fizikai tényezők mellett a mentális egészség is fontos szerepet játszik, beleértve a krónikus stressz, a magány és a depresszió elkerülését” – állítják a kutatók.

Ezeknek a tényezőkek a felismerése azért kulcsfontosságú, mert így a megelőző terápiák kialakításához is sokkal szélesebb körű tapasztalat áll rendelkezésre, másfelől ha felmerül a gyanú, hogy kialakulóban a demencia, ezeknek az életmódbeli tényezőknek a változtatásával lassítható a folyamat.

 (Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Aline Morcillo / Hans Lucas via AFP)