Így jelzi a szem a demencia kezdetét


A legújabb tanulmány szerint a látásérzékenység csökkenése 12 évvel a diagnózis felállítása előtt előre jelezheti a demenciát.

2024. december 29., 16:42

Szerző:

A szemünk sokat elárulhat agyunk egészségéről. A szemproblémák valóban a kognitív hanyatlás egyik legkorábbi jelei lehetnek, akár 12 évvel is előre jelezhetik a demencia kialakulását – írja a Science Alert.

A szem állapota és a demencia között összefüggés van

Egy új kutatásutatás, amelyet az angliai Norfolkban élő 8623 egészséges emberen végeztek, azt az ereedményt hozta, hogy a szemmel kapcsolatos problémák, a látásromlás megjelenése a demencia előszobája is lehet. A vizsgálat végére 537 résztvevőnél alakult ki demencia, így meg tudták állapítani, milyen tényezők előzhették meg ezt a diagnózist.

A vizsgálat kezdetén megkérték a résztvevőket, hogy végezzenek el egy vizuális érzékenységi tesztet. A teszt során meg kellett nyomniuk egy gombot, amint egy mozgó pontokból álló mezőben egy háromszöget láttak kialakulni.

Azok az emberek, akiknél demencia alakul ki, sokkal lassabban látták meg ezt a háromszöget a képernyőn, mint azok, akiknél nem alakult ki demencia.

A látási problémák a kognitív hanyatlás korai jelzői lehetnek, mivel az Alzheimer-kórhoz társuló toxikus amiloid plakkok először az agy látással kapcsolatos területeit érinthetik, és a betegség előrehaladtával az agy memóriával kapcsolatos részei is károsodnak. A látásvizsgálatok tehát előbb mutatnak ki hiányosságokat, mint a memóriatesztek.

Az Alzheimer-kór a vizuális feldolgozás számos más aspektusát is érinti, például a tárgyak körvonalainak meglátását, azaz a kontrasztérzékenységet, és bizonyos színek megkülönböztetésének képességét (a kék-zöld spektrum meglátásának képessége a demencia korai szakaszában sérül), és ezek anélkül befolyásolhatják az emberek életét, hogy ennek azonnal tudatában lennének.

Az Alzheimer-kór másik korai jele a szemmozgások „gátló kontrolljának” hiánya, ahol a figyelemelterelő ingerek könnyebben lekötik a figyelmet, vagyis a kórban szenvedő embereknek gondot okoz ezeknek az ingereknek a figyelmen kívül hagyása.

Az is árulkodó jel lehet, ha a demenciával élő személy nem követi a beszélgetőpartnere arckifejezéseit., csak bambulja a másikat Normál esetben a szemtől az orrán át a szájig fürkésszük a másik ember arcát, mivel így „nyomozzuk le” az arcot, hogy később emlékezzünk rá.

Dolgoztassa a szemét, hogy lassítsa a demencia kialakulását!

Az a jelző tünet tehát, hogy a demencia korai szakaszában járó beteg nem ismeri fel azokat az embereket, akikkel a közelmúltban találkozott, az új arcokra irányuló nem hatékony szemmozgással függhet össze, nem pusztán memóriazavar.

A tanulmány arra is kitér, hogy az összefüggés ismeretében lassítható a demencia tüneteinek megjelenése minden olyan tevékenységgel, amely megdolgoztatja a szemet. Az olvasás, tévézés, fotózás segít, hogy a betegség lassabban alakuljon ki.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)

Az épületek minősége nemcsak komfortérzetünket, hanem egészségünket is befolyásolja. A beteg épület szindrómát a 70-es évektől kutatják, amikor Amerikában elkészültek az első gigantikus felhőkarcolók, ahol sok ember betömörült viszonylag kis helyre, kis irodákba, és észrevették azt, hogy egyeseknek fejfájás, rossz közérzet, másoknak ennél súlyosabb egészségügyi problémáik jelentkeztek.