A bélbetegségek az arcon megjelenő tünetekkel jeleznek

A bélbetegségek és a gyulladásos bőrbetegségek, mint például a pikkelysömör, a rosacea és az atópiás dermatitisz (AD) közötti kapcsolatot erősítette meg egy újabb tanulmány.

2025. február 20., 16:53

Szerző:

A bélmikrobióta és a gyulladásos bőrbetegségek, mint például a pikkelysömör, a rosacea és az atópiás dermatitisz (AD) közötti kapcsolatot számos megfigyeléses tanulmány vizsgálta. Azonban az oksági kapcsolat eddig nem volt egyértelmű. A most közölt tanulmány célja az volt, hogy Mendeli randomizációs (MR) elemzéssel feltárja a bélmikrobióta és a gyulladásos bőrbetegségek közötti oksági kapcsolatot, vagyis azt, hogy a bélbetegségek hogyan jelennek meg az olyan bőrfelületeken, mint az arc.

A bélgetegségek a bőrön jelennek meg

A kutatók kétirányú, kétmintás Mendeli randomizációs elemzést végeztek, amelyben a bélmikrobióta és a gyulladásos bőrbetegségek közötti oksági kapcsolatot vizsgálták. Az elemzés során különböző statisztikai módszereket alkalmaztak.

Az eredmények szerint a bélmikrobióta jelentős  hatással van a gyulladásos bőrbetegségek kialakulására. Összesen 76 oksági kapcsolatot azonosítottak a bélmikrobióta és hat gyulladásos bőrbetegség között, beleértve a pikkelysömört, a rosaceát, az AD-t, a vitiligót, az aknét és az ekcémát. Különösen a Lactobacillus és Bifidobacterium nemzetségek, mint gyakori probiotikumok, védő tényezőként azonosították a megfelelő gyulladásos bőrbetegségek esetében. Az eredmények azt is sugallták, hogy az AD és az Eubacterium brachy csoport, valamint a vitiligo és a Ruminococcaceae UCG004 nemzetség között kétirányú oksági kapcsolat áll fenn. A pikkelysömör, a rosacea, az akné és az ekcéma esetében az oksági kapcsolat egyirányú volt.

Így kerülhető el, hogy a bélbetegségek bőrbetegségeket okozzanak

Az egészséges étrend fenntartása kulcsfontosságú a bélmikrobióta egyensúlyának megőrzésében. Az étrendnek gazdagnak kell lennie rostokban, zöldségekben, gyümölcsökben és probiotikumokban, mint például a joghurt és a kefir. Az omega-3 zsírsavakban gazdag ételek, mint a halak és a diófélék, szintén előnyösek lehetnek, mivel gyulladáscsökkentő hatásuk van.

A rendszeres testmozgás javítja a vérkeringést és az immunrendszer működését, ami hozzájárulhat a bélmikrobióta egészségének fenntartásához. A fizikai aktivitás segít csökkenteni a gyulladást és javítja az általános egészségi állapotot.

A stressz negatívan befolyásolhatja a bélmikrobiótát és hozzájárulhat a gyulladásos folyamatokhoz. Fontos, hogy megtaláljuk a megfelelő stresszkezelési technikákat, mint például a meditáció, a jóga vagy a mély légzés, hogy csökkentsük a stressz szintjét.

A probiotikumok és prebiotikumok segíthetnek fenntartani a bélmikrobióta egyensúlyát. A probiotikumok élő mikroorganizmusok, amelyek jótékony hatással vannak a bélflórára, míg a prebiotikumok olyan rostok, amelyek táplálják ezeket a jótékony baktériumokat.

A dohányzás és az alkoholfogyasztás negatívan befolyásolja a bélmikrobiótát és hozzájárulhat a gyulladásos folyamatokhoz. A dohányzás és az alkoholfogyasztás mellőzése segíthet csökkenteni a gyulladásos bélbetegségek és a gyulladásos bőrbetegségek kockázatát.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)

Az egészséges öregedést számos tényező befolyásolja. Ezek közül néhányat, például a genetikát, nem tudunk befolyásolni. Mások – mint a testmozgás, az egészséges táplálkozás, a rendszeres orvoshoz járás és a mentális egészségünkre való odafigyelés – a mi kezünkben vannak.