Így alszik éjszakánként? A stroke kockázata is nő, ha nem kezelik ezt a jelenséget
Veszélytelennek tűnhet, pedig a stroke szempontjából is kockázatos így aludni.
Még mindig kevesen fordítanak igazán nagy hangsúlyt a megfelelő alvásminőségre, pedig az egész szervezet működésére hatást gyakorol az, hogy hogyan telik az éjszaka, és mennyire pihentető az alvás. Az egyik leggyakoribb tényező, amely megzavarhatja az alvást, a horkolás, amely az alvási apnoé, vagyis a légzéskimaradás egyik leggyakoribb tünete. Mindez önmagában is aggasztó, de még a stroke kockázatát is növelheti – hívta fel a figyelmet a Norton HealthCare.
Az egészségügyi ellátó arra figyelmeztetett, hogy aki alvási apnoéban szenved, annál megduplázódik az esélye annak, hogy agyvérzés következik be, legalábbis a középkorúak körében. Ez különösen azok esetében jelenthet hatalmas kockázatot, akiknél például genetikai öröklődés miatt egyébként is nagyobb az esélye a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy a legapróbb tünetek esetében is szakemberhez forduljanak az érintettek.
A stroke nem válogat, bárkinél kialakulhat
Még mindig sokan vélik úgy, hogy a horkolás csupán egy bosszantó jelenség, amelytől valójában nem is az szenved, akinél kialakult, hanem a környezete, leginkább a társa, aki a zavaró hanghatás miatt nem tud pihenni. Azt azonban érdemes tudni, hogy aki horkol, nincs jól, és bár bizonyos körülmények fennállásakor, például extrém fáradtság, rossz testtartás, nehéz ételek, esetleg orrdugulás esetén bárkinél kialakulhat horkolás, ám aki ettől rendszeresen szenved, annál ez mindenképpen kivizsgálást igényel.
Annál is inkább, mivel ez az alvási apnoé jele is lehet, amely azt valószínűsíti, hogy légzéskimaradás következik be az érintettnél. Könnyen belátható, hogy így időszakosan nem jut elegendő oxigénhez a szervezete, amely nemcsak a test regenerálódását akadályozza, hanem egyéb kockázatokat is rejt magában. Ezek közé tartozik a stroke is. A neurológusok felhívták a figyelmet arra, hogy a stroke egyik gyakori, mégis kevésbé ismert kockázati tényezője az alvási apnoé, amelyet nem lehet figyelmen kívül hagyni, sokan mégsem fordítanak figyelmet ennek kezelésére.
Azt is fontos tudni, hogy mindez fordítva is igaz: akinél már bekövetkezett agyvérzés, nagyobb eséllyel szenved majd alvási apnoéban, ami növeli egy újabb stroke kockázatát, és más szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét is növeli. Éppen ezért nem lehet figyelmen kívül hagyni, ha valakinek horkolással telnek az éjszakái. A partnereknek ebben hatalmas szerep jut, hiszen sok esetben ők azok, akik elsőként észrevehetik a figyelmeztető tüneteket a társuk légzésében.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)