Ez a tünet napokkal előre jelezheti a stroke-ot, sokan nem veszik elég komolyan

A stroke egyre komolyabb problémát okoz, sokan pedig nem veszik eléggé komolyan a jeleit.

2024. december 6., 13:15

Szerző:

Manapság egyre nagyobb problémát jelent a stroke, mivel sok középkorú embert érint. Az egyészségügyi problémának vannak figyelmeztető jelei, ilyen lehet például a beszédzavar. Azonban akad egy másik, ami már sokkal korábban jelezheti, hogy gond van, írta meg a Mirror.

Ez a jelenség a stroke egyik figyelmeztető jele lehet

A lap cikke szerint az Egyesült Királyságban átlagosan 38 000 halálesetért felelős a stroke éves szinten. Éppen ezért rendszeresen megpróbálják felhívni a figyelmet a különféle tünetekre, jelekre. Az egyik ilyen, az átmeneti ischaemiás roham, vagyis más néven a TIA. Ez egy olyan működési zavar, amely az agy ideiglenes vérellátási elégtelenségét jelenti.

Nagyon hasonló tünetekkel jelentkezik, mint a stroke, sokan ezért szokták mini stroke-nak is nevezni. Azonban azzal ellentétben, itt a tünetek nagyon hamar megszűnnek, és az esetek többségében maradandó károsodást sem okoz. Ám akár az előjele is lehet a stroke-nak, éppen ezért nem árt figyelmeztetésként értelmezni.

A TIA olyan tünetekkel jelentkezhet, mint a hirtelen fellépő erős fejfájás, ideiglenes látásvesztés, látászavar, beszédzavar, eszméletvesztés, hányinger, hányás, szédülés, egyensúlyvesztés, nyelési nehézség, arczsibbadás, arcbénulás, bizonytalan járás, végtaggyengeség vagy bénulás, beszédzavar.

Bár az eredmények szerint a TIA csak az esetek nagyon kicsi százalékában jár maradandó károsodással, a megfigyelések szerint, az eset után az emberek harmadánál alakul ki stroke. Éppen ezért a szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy a TIA tüneteinek az esetén mindenképp értesítsük a mentőket, mivel szükség lehet az orvosi ellátásra.

A Mirror cikke szerint, 2021-es tanulmány azonban arra a következtetésre jutott, hogy az elmúlt években csökkent azoknak a száma, akik a TIA-t követő 90 napon belül stroke-on estek át. Ez pedig nagy valószínűséggel annak köszönhető, hogy a figyelmeztető jel után nagyon sokan változtattak az életmódjukon és tettek megelőző intézkedéseket.

Így előzhető meg a stroke

Az elmúlt években a szakemberek már számos rizikófaktorra felhívták a figyelmet a stroke kapcsán. Ezek közé tartozik többek között az életkor, a magas vérnyomás, szívbetegség, cukorbetegség, magas vérzsírszint, érelmeszesedés, de növelheti a kockázatot a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a mozgásszegény életmód, a stressz és a gének is.

A stroke kapcsán nagyon fontos, hogy csökkentsük a rizikót jelentő tényezőket. Ha már vannak meglévő betegségek, akkor azokat kezeljük. Illetve fontos a rendszeres sportolás, és a megfelelő étkezés, ezzel szintén mérsékelhető a kockázat.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)