A muskátli így élheti túl ezt a telet: ezeket a szabályokat kell betartani
Az egyik legnépszerűbb növény a muskátli, ám a tél megviselheti a virágokat.
A teraszon, a kertben vagy az ablakpárkányon is jól mutat a muskátli, de a fagyokra muszáj felkészíteni a növényeket - hívta fel a figyelmet a The Spruce.
Sokan kedvelik ezt a növényt, mert tavasztól őszig virágzik, meglehetősen igénytelen, mégis nagyon mutatós dísze lehet bármely otthonnak. Bár az év melegebb hónapjaiban jól érzi magát a szabad ég alatt is, a fagyokat már nem bírja, így ilyenkor mindenképpen szükséges számára egy biztonságosabb, melegebb helyet biztosítani. Évelő növényről van szó, ám ahhoz, hogy jövőre is virágokat hozzon, télen meg kell tenni néhány óvintézkedést.
Az első, és legfontosabb teendő, hogy egyetlen virág se maradjon kinn a kertben a fagyok idejére. A kertbe ültetett példányokat ki kell emelni, a cserepes növényeket pedig be kell vinni egy olyan helyiségbe, amely hűvös, de a kinti jeges hidegnél melegebb.
A muskátli így vészelheti át a fagyokat
Azok számára is sikerélményt jelenthet a muskátli nevelése, akik nem igazán értenek a virágokhoz, de télen nekik is muszáj foglalkozniuk a növénnyel. Miután sikerült biztonságos helyen, cserépbe ültetve elhelyezni a töveket, érdemes visszavágni azokat 10-15 centiméteresre. Ez drasztikusnak tűnhet, de szükség van rá ahhoz, hogy a növény minden energiáját a regenerálódásra használhassa.
Mindenképpen ellenőrizni kell, hogy nem támadták-e meg a növényt rovarok, illetve betegségek, ugyanis a teleltetés során ezek átterjedhetnek más növényekre is. Különösen a gombás fertőzések és a levéltetvek okozhatnak sok problémát. Miután új földbe került a növény, egyszer meg kell öntözni, de ezt követően hagyni kell kiszáradni a földet. Az a legideálisabb, ha a növénynek van lehetősége alkalmazkodni a hő-, illetve páratartalom-különbségekhez, így 10 Celcius-fok alatt hőmérsékletnél már mindenképpen érdemes beltéren elhelyezni a virágtöveket.
Ebben az időszakban van lehetőség a növény szaporítására is. A zöld szárrészekből érdemes levágni egy 5-6 centiméteres részt, levágni róla a leveleket, és a tövet dugványként elhelyezni a földben. Szerencsés esetben gyökeret ereszt, és önálló növényként él tovább.
A muskátli télen nem igényel tápoldatozást, öntözni is csak nagyon ritkán és mérsékelten kell. Fényre azonban szüksége van, így semmiképpen se egy sötét sarokba kerüljön. Aki ezeket a szabályokat betartja, tavasszal ki is ültetheti a kertbe vagy a teraszra a növényt, amely nagyon gyorsan újra virágozni kezd majd.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)