Úgy odavág a gazdaságnak, ahogy a válság sosem tudott
Magyarországnak kiváló földrajzi adottságai vannak az erőművi termelésről leválasztott szén-dioxid föld alatti tárolásához, amelyből hosszú távon komoly gazdasági potenciál fejleszthető - mondta Falus Zoltán, az Eötvös Lóránd Geofizikai Intézet szakembere szerdán, az Erőművek jelene és jövője elnevezésű konferencián Budapesten.
Falus Zoltán kifejtette: a következő ötven évben még biztosan a fosszilis energiahordozók dominanciájára lehet számítani az energiaellátásban, így a megújuló energiaforrások támogatása mellett hangsúlyt kell fektetni a "hagyományos erőművek" kibocsátásának csökkentésére is.
Kiemelte: a legpesszimistább forgatókönyvek szerint a klímaváltozás káros hatásai hamarosan 5-10 százalékos, világméretű GDP-csökkenést okozhatnak, ami mellett eltörpül a jelenlegi gazdasági válság eredményezte mintegy 2 százalékos globális gazdasági visszaesés.
A szakember szerint mindenképpen alapos megfontolásra szorul az erőműveknél a szén-dioxid leválasztása, majd szállítása és tárolása - tudósított az MTI.
A teljes folyamat egyelőre azonban nem kifizetődő, ugyanis jelenleg erőművenként összesen mintegy 35-50 euróba kerül egy tonna szén-dioxidra vetítve, míg a káros anyag tonnánkénti visszafogásáért járó kvóta csupán 10-15 euróba került 2009 elején - hangsúlyozta Falus Zoltán.
A szén-dioxid leválasztásának további hátráltatója, hogy a folyamat megközelítőleg 10 százalékkal csökkenti az erőművek hatékonyságát - fűzte hozzá.
Falus Zoltán a jelentős befektetés és karbonkvóták árfolyamkockázata ellenére hosszú távon megtérülőnek tartja a szén-dioxid föld alatti tárolását.
Elmondása szerint Magyarországon 2.300-3.400 millió tonna szén-dioxid föld alá sajtolására van lehetőség, aminek megvalósítását - az Európai Unió irányelvei szerint - már 2011-től szabályozhatják a magyar törvények.
Az eljárás technológiája "demonstrációs szinten" már rendelkezésre áll, Norvégiában és Algériában évek óta biztonságosan működik a visszatáplálás a tenger alatti földkéregbe - olvasható az MTI tudósításában.
A szakember megjegyezte: a szén-dioxid ipari méretű szárazföldi visszasajtolására még nincs példa a világon, éppen ezért hatalmas lehetőségek rejlenek ennek a technológiának a kifejlesztésében, sőt tovább értékesítésében is.