Ilyen töltőt vásárolt? Be ne dugja a konnektorba, végzetes lehet!
Súlyos problémára figyelmeztet a fogyasztóvédelem az olcsó USB-töltőkkel kapcsolatban.
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság friss vizsgálata szerint több, Magyarországon forgalmazott USB-töltő sem felel meg a biztonsági előírásoknak, ami komoly tűz- és áramütésveszélyt jelenthet a felhasználók számára – írja az atv.hu. A hatóság laboratóriumi tesztekkel igazolta, hogy ezek az eszközök nem rendelkeznek megfelelő szigeteléssel, és nem tartalmaznak elegendő védelmet a túlfeszültség vagy rövidzárlat ellen. A problémás termékek között főként ismeretlen márkájú, olcsó töltők szerepelnek, amelyeket jellemzően online piactereken vagy kisebb elektronikai üzletekben értékesítenek.
A hatóság arra figyelmezteti a fogyasztókat, hogy vásárlás előtt alaposan tájékozódjanak a termékekről, és lehetőség szerint csak megbízható forrásból, ismert gyártók termékeit szerezzék be. Emellett javasolják, hogy a vásárlók ellenőrizzék az USB-töltőkön található jelöléseket, tanúsítványokat, és kerüljék azokat az eszközöket, amelyek nem rendelkeznek megfelelő információkkal vagy gyanúsan alacsony áron kínálják őket. A hatóság folyamatosan monitorozza a piacot, és szükség esetén további intézkedéseket tesz a fogyasztók védelme érdekében.
Nem csak az olcsó USB-töltők okozhatnak gondot
Korábban írtunk arról, hogy egyre népszerűbbek a zajszűrős fülhallgatók, amelyek sokkal kényelmesebbé teszik a zenehallgatást a nyilvános helyeken, például a tömegközlekedési eszközökön. Ezek kiszűrik a zavaró hangokat, így zavartalanul hallgathatunk, amit csak szeretnénk. Azonban megoszlanak róluk a vélemények, mivel egyes szakértők szerint akár károsíthatják a hallást is.
Bár tudományosan még nem bizonyított a zajszűrős fülhallgatók és az APD közötti közvetlen kapcsolat, a kutatók szerint fontos lenne a hosszú távú használat hatásait különösen fiataloknál vizsgálni. A Manchesteri Egyetem professzora, Harvey Dillon arra is figyelmeztet, hogy a hangos zenehallgatás – fülhallgatóval vagy anélkül – károsíthatja a hallóidegeket akkor is, ha a hallásküszöbértékek normálisak maradnak. Amíg nem áll rendelkezésre megbízható kutatás, Almeida a csontrezgéses fejhallgatókat ajánlja, valamint a „hallásedzést”: például podcastok, rapszövegek tudatos hallgatását. A cél az, hogy az agyat újra hozzászoktassuk a hangok közti szelektív figyelem gyakorlásához.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Rann Vijay / Pexels)