Mégsem jéghegy okozta a Titanic vesztét?
Az elátkozott, közel 270 méter hosszú, 53 méter magas hajó 1912. április 15-én, első útján Southamptonból New Yorkba tartott, amikor a korai órákban elsüllyedt az Atlanti-óceánban, több mint 1500 utas halálát okozva ezzel. A legújabb bizonyítékok alapján a hajótest még jóval az indulás előtt napokig égett közvetlenül az óceánjáró azon része mögött, amelyet később a jéghegy átlyukasztott – olvasható a The Telegraph honlapján.
Az elmélettel előálló Senan Molony több mint 30 éven át kutatta a katasztrófát. Az újságíró kevéssé ismert fotók segítségével dolgozta ki elméletét. A képeket, amelyeken mintegy kilenc méter hosszú fekete foltok láthatók a hajótest jobb oldalának elülső részén, a Titanic vezető villamosmérnöke, John Kempster készítette még azelőtt, hogy a hajó elhagyta volna a belfasti hajógyárat. Mint Molony kifejtette, kifejezetten arra a területre koncentráltak, ahol a Titanic a jéghegynek ütközött, és azt találták, hogy a hajótestnek éppen azon a részén már azelőtt sérülés keletkezett, hogy a hajó elhagyta volna Belfastot.
Szakértők ezt követően megállapították, hogy a sérülést feltehetően egy tűzeset okozhatta, amelyet pedig az váltott ki, hogy több száz tonna szén kapott lángra a hatos számú kazánház mögötti háromemeletes üzemanyagraktárban. Tizenkét ember próbálta megfékezni a tüzet, de még napokkal később is 500-1000 Celsius-fokon égett a kérdéses terület.
Az írás folytatása itt olvasható.