Fantomvegyszert azonosítottak az ivóvízben
Egy titokzatos „fantomvegyszer” évtizedek óta jelen van az ivóvízben, és most kutatók azonosították – és megállapították, hogy ez a kémiai anyag teljesen ismeretlen a tudomány számára.
A newatlas.com számol be arról az úttörő kutatásról, amely egy „fantomvegyszer”-t azonosított az ivóvízben.
A vizet gyakran klórozzák fertőtlenítés céljából, ami a legtöbb vízben terjedő kórokozó eltávolításában hatékonynak bizonyult, de az emberi egészségre káros melléktermékeket hozhat létre. Egy rokon vegyületről, a klóraminról kiderült, hogy nemcsak kevesebb ilyen mellékterméket termel, hanem hosszabb ideig is eltartható. Ezért az Egyesült Államokban és néhány más régióban gyakran használják.
A klóramin azonban nem mentes a melléktermékektől, ami problémás, mivel eddig nem sikerült rájönni, hogy mi az a fantomvegyszer, ami a kloramin használatával keletkezik. A kémiai elemzés már régóta kimutatta, hogy a várt nitrogén körülbelül 5-10%-a eltűnik valamilyen más molekulához kötődve, s ez maga a fantomvegyszer, amit ezidáig nem sikerült azonosítani.
A kutatók most azonban sikerrel jártak, az azonosított vegyületet a klórnitramid anionnak nevezték el. Ez egy negatív töltésű molekula, amely klór-, nitrogén- és oxigénatomokat tartalmaz. Nagy felbontású tömegspektrometria és mágneses magrezonancia spektroszkópia segítségével sikerült szintetizálni, izolálni és elemezni is ezt a rejtélyes molekulát, így feltárhatták annak szerkezetét és a tulajdonságait.
Nagy mennyiségben van jelen az ivóvízben a fantomvegyszer
Megmérték ezeknek az anionoknak a koncentrációját az Egyesült Államok különböző klóraminokkal kezelt vízrendszereiben. Kiderült, hogy akár 100 mikrogramm/liter mennyiség is lehet az ivóvízben, ami jóval magasabb, mint a fertőtlenítés melléktermékeire általában engedélyezett 60-80 mikrogramm/liter szabályozási határérték.Ez felveti a lehetséges egészségügyi kockázatok kérdését is.
Nem teljesen ártalmatlan vegyület
A vegyülettel még nem végeztek közvetlen toxikológiai vizsgálatokat, de a csoport szerint az elemzések arra utalnak, hogy a klórnitramid-anion nem teljesen ártalmatlan.
„Egyetértek azzal, hogy ennek az anionnak a toxikológiai vizsgálata hasznos lenne most, hogy ismerjük a kilétét, de nem aggódom túlzottan a csapvizem miatt. Ez a vegyület nem új felfedezés, csupán most sikerült pontosan meghatározni.” – mondja Oliver Jones, az RMIT kémiaprofesszora.
„A kérdés az, hogy az anyag mérgező-e abban a mennyiségben, amelynek ki vagyunk téve” – folytatja Jones. „Úgy gondolom, hogy itt a válasz valószínűleg nem. Ebben a tanulmányban csak 40 mintát vizsgáltak, ami nem elég ahhoz, hogy reprezentatív legyen az USA összes csapvízére, és a minták többségében a klórnitramid koncentrációja jóval a legtöbb fertőtlenítési melléktermékre vonatkozó szabályozási határértékek alatt volt.”
Magyarországon az ivóvíz fertőtlenítésére elsősorban klórt alkalmaznak, bár az ivóvíz minőségével hazánkban is akadnak gonsok. Erről bővebben itt írtunk.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)