Igazán szemét dolog a budapestiektől
Pompás, hersegő csodapapírba tekerjük a karácsonyi ajándékokat, hogy jól mutassanak a fa alatt. Ráadásként: a karácsonyi, szilveszteri ünnepek idején mindnyájan sportot űzünk a vásárlásból, a lelkes bolti eladók pedig előszeretettel – nyilván a cég üzletpolitikája diktálta kötelességből – gyömöszölik újabbnál-újabb zacskókba, reklámtasakokba és egyéb csomagolóanyagokba a vételezett termékeket. Tanácsos azonban elgondolkozni: nem fulladunk-e bele lassan a saját szemetünkbe?
A válasz erre a kérdésre egyelőre nemleges. Egy fontos kitétellel: csak azért nem fulladunk bele, mert elviszik a portánk elől.
A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF Zrt.) a 168óra.hu kérdésére közölte, hogy „ha a munkaszüneti- vagy ünnepnapok hétköznapra esnek, akkor is elszállítja a lakosságtól az adott napon esedékes területről a hulladékot.”
Statisztikák szerint az ünnepi időszakban 10-15 százalékkal több szemetet visznek el, amely döntően csomagolási anyagokból áll, írta a 168óra.hu-hoz eljuttatott levelében Horváth László, az FKF Zrt. helyettes szóvivője. Kiemelte ugyanakkor, hogy ez csak „néhány napon keresztül jelent fokozott terhelést, mert ezt követően visszaáll a »normál, megszokott« mennyiség.”
A ne csomagolj! kezdeményezés honlapjának adatai szerint évente 100 000 tonna karácsonyi csomagolópapír fogy csak Európában. Az emiatt kivágott famennyiség 600 000 szálra becsülik. Hogy további elborzasztó adatokkal bűvészkedjünk: ez kereken 1,2 milliárd négyzetméter papírt jelent, amivel csak Budapestet két és félszer be lehetne takarni.
És akkor ebben nincs benne az év fennmaradó 364 napjára jutó születésnap, névnap, ballagás, házassági évforduló és a többi, nem kevésbé jeles alkalom.
A ne csomagolj! honlapján persze nem csak a levegőbe beszélnek. A csomagolópapír-dömping helyett elmés, olykor kifejezetten mókás új megoldásokat is javasolnak, amelyek használatával komplett erdőket menekíthetünk meg a láncfűrésztől. Ezek közül a leghatékonyabb nyilvánvalóan az, mikor stílusosan friss újságokba bugyoláljuk a meglepetéseinket. Ha elrakjuk az ünnepi számokat, jövőre értékes és érdekes kordokumentumokba göngyölhetjük a szeretteinknek szánt zoknit és mikrosütőt.
A legmeglepőbb csomagolóanyag-mentes megoldás pedig azt javasolja: keressük elő a régi, már nem használt koffereket, táskákat, hiszen az ajándékokat azokban is elrejthetjük. Nem beszélve arról, hogy az ajándék izgatott bontogatása így egészen új dimenziót nyer.
De ha már elgyengültünk és otthon halmokban áll a széjjelcincált selyempapír, akkor nem marad más hátra, mint magunkhoz ölelni őket és lesétálni a legközelebbi szelektív hulladékgyűjtőhöz, hiszen 2008 végétől fogva már 900 ilyen sziget működik szerte az országban. Az egyik csak útba esik.
És ki tudja? Lehet, hogy pár hónap múlva ugyanazzal a csomagolópapírral találkozunk újrahasznosítva…