Benzinár: mától megint változás van, nem jó hír a legtöbb autósnak

Akinek fontos a benzinár mértéke, annak érdemes ezt elolvasnia!

2025. május 24., 10:32

Szerző:

Változást hoz a tankolásnál a mai nap, írja a Holtankoljak.hu című oldal, de sajnos ez a benzinár mértékét nem érinti: a 95-ös benzin literje marad 588 Ft. Van egy jó hír, a változás azonban csak a gázolaj vásárlóit érinti: nekik literenként 4 forinttal kevesebbet kell költeniük tankolásnál. A gázolaj ára mától ugyanis lement 584 Ft/literre. Sokan emlékeznek, hogy a gázolaj régebben mindig olcsóbb volt – ez most már nem mondható el általános érvénnyel, de mától Magyarországon újra igaz.

A benzinár mától tehát a következő

– 95-ös benzin: 588 Ft/liter

– gázolaj: 584 Ft/liter

Emlékezetes, hogy tavaly ilyenkor ennél jóval magasabbak, 600 Ft körüliek voltak ugyanezek az árak.

Egy kis etimológia: most gáz vagy olaj?

Modern szemmel pontatlannak vagy félrevezetőnek tűnhet a ma olcsóbbá vált gázolaj neve, hiszen az olaj, illetve a gázolaj halmazállapota folyékony, nem pedig gáz. Az elnevezés azért maradt így, mert a gázolaj a gázfrakció utáni desztillátumból származik, és eredetileg éghető olajként használták. A név tehát a termék származására és feldolgozási módjára utal.

A kőolaj finomítása során többféle anyagot nyernek ki desztillációval, különböző hőmérsékleteken. A gázolaj olyan frakció, amit a gázolaj-párlat nevű szakaszban választanak ki. Az elnevezés tehát azt jelenti: „olaj, amely a gázfrakciók után jön”. Régen a „gáz” szó gyakran mindenféle éghető anyagra utalt (pl. „gázlámpa”, „világítógáz”). A „gázolaj” kifejezés azokra az olajszerű üzemanyagokra utalt, amelyeket éghető, világításra vagy fűtésre használható anyagként használtak. A „gázolaj” névben tehát a gáz rész nem a halmazállapotra utal, hiszen ez az anyag folyékony, valójában olaj jellegű anyag. A „középdesztillátum” például egy pontosabb, szabatosabb név lehetne erre a termékre, de minden bizonnyal hiába próbálkoznának ennek a névnek a bevezetésére – nem valami frappáns.

A gázolaj sem gáz, a kőolaj sem kő

A kőolaj neve ezzel szemben arra utal, hogy ez az olajos, éghető anyag föld alatti kőzetrétegekből tör elő vagy onnan termelik ki. Már az ókorban is ismerték a felszínre szivárgó fekete, ragacsos anyagot (pl. Mezopotámiában), amit világításra, vízszigetelésre vagy ragasztásra használtak. Ez volt a petróleum. A petróleum latin szó két részből tevődik össze: „petra” = kő; „oleum” = olaj. A világ sok nyelvében innen jön a kőolaj neve vagy a latin szó némi módosításával (pl. az angol „petrol” vagy a francia „pétrole”) vagy a latin szó tükörfordításával (pl. a német „Erdöl” vagy ugye a magyar „kőolaj”).

(Kiemelt kép: Pexels/Engin Akyurt)